Policja Kujawsko-Pomorska

Zgodnie z poleceniem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadzorującego pion prewencji we wszystkich komendach wojewódzkich Policji funkcjonują Zespoły pn. „SPEED”, mające na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zespół "SPEED" funkcjonuje od dnia 19 lipca 2019 r., a w jego skład wchodzi:

  • trzech policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy,
  • po jednym policjancie z Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy,
  • dwudziestu ośmiu policjantów ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego z: Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina.

 

Pracowity miesiąc policjantów z bydgoskiej grupy SPEED

Data publikacji 02.08.2024

Policjanci z bydgoskiej grupy SPEED tylko w lipcu zatrzymali aż 28 praw jazdy kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Użytkownicy pojazdów ponieśli surowe konsekwencje swojej nieodpowiedzialnej jazdy.

Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu, a przede wszystkim alkohol przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń. Dlatego też, policjanci w każdym przypadku ujawnienia niebezpiecznych sytuacji wyciągają surowe konsekwencje.

Nie inaczej było w lipcu, kiedy patrol z bydgoskiej grupy SPEED, w składzie: sierżant sztabowy Arkadiusz Zawidzki i starszy sierżant Agnieszka Rymarczyk, zatrzymał uprawnienia do kierowania pojazdami aż 28 kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Przykładem skrajnej nieodpowiedzialności i brawurowej jazdy był kierujący, który 6 lipca, chwilę po 20:00, na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy pędził z prędkością 159 km/h. To aż o 109 km/h za szybko na tym odcinku drogi. Skończył on z mandatem w wysokości 2 500 złotych oraz 15 punktami karnymi. Na dodatek stracił prawo jazdy na 3 miesiące.

Kolejnym przykładem brawury na drodze jest kierujący, który trzy dni wcześniej (3.07.2024) pędził tą sama ulicą, mając na liczniku 134 km/h, przekraczając w ten sposób prędkość aż o 84 km/h. W stosunku do niego policjanci również wystawili mandat w wysokości 2 500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Przekraczanie prędkości nie dotyczy jedynie kierujących samochodami. W ręce patrolu z grupy SPEED wpadł motocyklista, który 8 lipca, około 20:30, również na ulicy Wyszyńskiego, jechał z prędkością 107 km/h, przekraczając ją o 57 km/h. To jednak nie wszystko. Policjanci ustalili, że kierowca ten nie uczy się na własnych błędach, ponieważ wcześniej był już karany za zbyt szybką jazdę, przez co działał w recydywie i czekała go za to surowsza kara pieniężna. Skończył z mandatem w wysokości 3 000 złotych oraz 13 punktami.

W kolejnych dniach ten sam patrol grupy SPEED zatrzymał uprawnienia kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość między innymi na ulicy Fordońskiej oraz Nowotoruńskiej w Bydgoszczy. Tam również posypały się mandaty.

Ukaraniem na kwotę 2 000 złotych i 14 punktami zakończyła się jazda kierowcy, który 16 lipca, na ulicy Fordońskiej, przekroczył prędkość o 62 km/h. Następnie 1 500 i 13 punktów karnych dla kierowcy, który 23 lipca, na ulicy Nowotoruńskiej jechał z prędkością 102 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h.

To jedynie kilka przykładów ze służby sierżanta sztabowego Arkadiusza Zawidzkiego i starszej sierżant Agnieszki Rymarczyk, którzy niemal każdego dnia dbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Głównym zadaniem tej wyspecjalizowanej grupy jest reagowanie na niebezpieczne i agresywne zachowania na drodze, szczególnie przekraczanie dozwolonej prędkości, która jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rozmiar obrażeń uczestniczących w nim osób.

Autor: asp. Krzysztof Bratz
Publikacja: Żaneta Marciniak

Powrót na górę strony