Szkoły o profilu mundurowym

Od września 2025 roku w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęły działalność nowe oddziały o profilu mundurowym. To innowacyjna forma kształcenia, która pozwala młodzieży zdobywać wiedzę i umiejętności przydatne w przyszłej służbie w Policji i Straży Granicznej.

W województwie kujawsko-pomorskim obecnie działa 12 szkół średnich współpracujących z 9 komendami miejskimi i powiatowymi Policji, w której utworzono oddziały o profilu mundurowym. Dzieki temu uczniowie z różnych części województwa mogą skorzystać z nowej oferty edukacyjnej. Program zajęć, przygotowany i zatwierdzony przez MSWiA, obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę prowadzoną przez funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. 

To szansa na zdobycie cennego doświadczenia, poznanie realiów pracy w formacjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz lepsze przygotowanie do przyszłej kariery zawodowej. 

Licealiści z wizytą w komisariacie na toruńskim Rubinkowie

Uczniowie I klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili policjantów z komisariatu na toruńskim Rubinkowie. Podczas spotkania poznali m.in. tajniki kryminalistyki. Zobaczyli, jak zabezpiecza się ślady, jak działa policyjna „kabina” do zdjęć, a także dowiedzieli się więcej o odciskach obuwia i palców.

Wczoraj (08.12.2025) policjantów z komisariatu na Rubinkowie odwiedzili licealiści I klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Podczas spotkania młodzi ludzie mieli możliwość zobaczyć od środka, jak na co dzień funkcjonuje ta jednostka. Zajrzeli tam, gdzie zwykle wzrok osób z zewnątrz nie sięga i przekonali się, jak wygląda mundurowa służba „od kuchni”.

Największe zaciekawienie podczas spotkania wzbudził technik kryminalistyki. Policjant opowiedział o zabezpieczaniu śladów oraz zaprezentował narzędzia i metody stosowane m.in. podczas wykrywania i zabezpieczania odcisków palców czy obuwia. Słuchacze mieli możliwość zobaczyć, jak działa specjalistyczna „kabina” do wykonywania zdjęć osób podejrzanych, jak wykonuje się dokumentację fotograficzną oraz, jak wygląda analiza zabezpieczonych materiałów. Uczniowie dowiedzieli się również jakie znaczenie mają szczegóły, precyzja i jak ważna jest dokładność w wykonywaniu policyjnych zadań. 

autor: mł.asp. Sebastian Dobrzeniecki
publikacja: mł.asp. Sebastian Dobrzeniecki

Autor: Sebastian Dobrzeniecki
Publikacja: Żaneta Marciniak

  • zajęcia z technikiem kryminalistyki
  • zajęcia z technikiem kryminalistyki
  • zajęcia z technikiem kryminalistyki
  • zajęcia z technikiem kryminalistyki
  • technik kryminalistyki prowadzi zajęcia dla licealistów
  • technik kryminalistyki prowadzi zajęcia dla licealistów
Powrót na górę strony