Geneza i rozwój organizacyjny Policji Państwowej 1920-1939
Data publikacji 18.09.2015
Rozpoczęcie I wojny światowej wysunęło na scenę międzynarodową sprawę Polski. Inicjatywy w czasie wojny obejmowały różne sfery aktywności społeczno – politycznej. Jedną z nich było tworzenie organów obywatelskich zajmujących się ochroną porządku i bezpieczeństwa publicznego.


Drugim rodzajem organizacji chroniących porządek i bezpieczeństwo publiczne były ugrupowania polityczne. W dyspozycji Narodowej Demokracji pozostawała formacja paramilitarna pod nazwą Straż Bezpieczeństwa Publicznego, Polska Partia Socjalistyczna posiadała Milicję Ludową a Lubelska Rada Delegatów Robotniczych utworzyła Milicję Ludową. Oprócz tego funkcjonowały inne organizacje porządkowe związane z prawicowymi stronnictwami politycznymi, do najważniejszych należały: Straż Ludowa, Straż Narodowa, Straż Obywatelska oraz Straż Policyjna Państwowa. Głównym zadaniem wspomnianych organizacji była ochrona interesów partyjnych. W okresie rodzącej się niepodległości formacje te wykor

W dniu 9 stycznia 1919 r. powołano do życia nową instytucję o charakterze porządkowym – Policję Komunalną, która powstała z przekształcenia milicji miejskich oraz powiatowych.
Prace przygotowawcze do stworzenia jednolitej służby bezpieczeństwa na ziemiach polskich rozpoczęły się w lutym 1919 r. W kwietniu i maju 1919 r. dokonano reorganizacji służby bezpieczeństwa. Milicję Ludową i Policję Komunalną podporządkowano jednej wspólnej Komendzie Głównej. Na stanowisko Komendanta desygnowano w dniu 8 kwietnia 1919 r. kpt. Kazimierza Młodzianowskiego, a 28 maja 1919 r. stanowisko to objął Władysław Henszel.
W czerwcu 1919 r. rozwiązano Komendę Główną Milicji Miejskiej i Policji Komunalnej i rozpoczęto organizację Służby Bezpieczeństwa. Organizację SB oparto głównie na formacjach Policji Komunalnej. Na jej czele stał komendant wraz z Komendą Główną jako organem centralnym. Urząd tworzyły trzy działy:
- Organizacyjny
- Gospodarczy
- Wyszkolenia


W późniejszych latach dokonano kilka zmian dotyczących organizacji i funkcjonowania Policji Państwowej. Jednym z ważniejszych były przepisy wprowadzone w dniu 27 grudnia 1924 r. zniesiono wówczas urzędy pod nazwą Okręgowe Komendy PP, gdyż nie miały one odpowiednika w strukturze administracji publicznej. W nowej sytuacji na czele policji w województwie stał Komendant Wojewódzki, który podlegał organizacyjnie Komendantowi Głównemu PP, a w zakresie czynności wykonawczych Wojewodzie. Kilka miesięcy później w dniu 10 marca 1925 r. wyznaczono zakres kompetencji Komendantów Wojewódzkich, a także Komend Wojewódzkich PP.
Od 1928 r. rozpoczął się proces potocznie określany jako ,,uśledczanie” policji. Zaczęto równorzędnie traktować wszystkie piony Policji Państwowej. Od 1928 r. włączano policję mundurową do wykonywania czynności z zakresu służby śledczej oraz politycznej. Kadra policji kryminalnej coraz częściej delegowana była stanowiska komendantów posterunków i kierowników komisariatów, natomiast funkcjonariusze służby mundurowej kierowani byli na śledcze kursy szkoleniowe.

Autor: dr Krzysztof Halicki (Archiwum Państwowe w Bydgoszczy)
Publikacja: Piotr Pawlaczyk