Geneza i powstanie Milicji Obywatelskiej 1944-1990
Data publikacji 18.09.2015
Formalnie Milicję Obywatelską utworzono 7 października 1944 r. na mocy Dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Faktycznie formacja ta istniała już od lipca 1944 r.


Powstanie Milicji Obywatelskiej w Bydgoszczy

W miarę jak sowiecka komendantura wojenna przekazywało administrowanie miastem władzom polskim, do Bydgoszczy zaczęli napływać funkcjonariusze i pełnomocnicy partii komunistycznej i Rządu Tymczasowego, mający zorganizować i umocnić władzę ludową w mieście i województwie. Przybyli między innymi również funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Komendy Głównej MO w Warszawie. W dniu 6 lutego przybyła 180 osobowa grupa z ppłk. Janem Grabem-Wyderkowskim na czele, wcześniej, bo już 27 stycznia mianowanym Komendantem Wojewódzkim Milicji Obywatelskiej na Pomorze. W grupie tej, oprócz wypróbowanych działaczy komunistycznych, partyzantów Armii Ludowej i funkcjonariuszy „bezpieki”, było również około 20 absolwentów nowo zorganizowanej Szkoły Oficerskiej MO w Lublinie. Ich głównym zadaniem było przejęcie milicji samorzutnych, wyeliminowanie z nich członków nie zapewniających lojalności wobec władz komunistycznych, a następnie zorganizowanie komendy wojewódzkiej MO i podległych jednostek.


Sytuacja polityczna Polski po wojnie spowodowała, że głównym zadaniem MO okazało się zwalczanie podziemia niepodległościowego i wspieranie SB w tych działaniach. Oczywiście determinowało to strukturę milicji poprzez dużą liczebność tzw. „plutonów operacyjnych”, oraz powodowało zaniedbania w dziedzinie walki z przestępczością pospolitą. Stan bezpieczeństwa w pierwszej dekadzie istnienia państwa po II wojnie światowej był bardzo niski. Przyczyniło się do tego głównie słabe przygotowanie milicjantów do służby milicyjnej, przedkładanie przekonań politycznych nad ogólnymi kwalifikacjami kandydatów na funkcjonariuszy, oraz niski poziom zawodowy kadry dowódczej. Sytuacja zaczęła się poprawiać wraz z postępującym wyszkoleniem oraz wyodrębnieniem MO ze struktur MBP. Było to również zasługą normowania się położenia ekonomicznego społeczeństwa i sytuacji politycznej w państwie.
Oprac. sierż. szt. dr Piotr Sykut
Autor:
Publikacja: