Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Sylwetki poległych policjantów Policji Państwowej

Starszy posterunkowy DOMAŃSKI SEWERYN ŁUKASZ

DOMAŃSKI SEWERYN ŁUKASZ, starszy posterunkowy, numery ewidencyjne 302 i 1566. s. Stanisława i Teofili z Różyckich, ur. 5 października 1908 r. w Hamerni w powiecie biłgorajski woj. lubelskie.

DOMAŃSKI SEWERYN ŁUKASZ, starszy posterunkowy, numery ewidencyjne 302 i 1566. s. Stanisława i Teofili z Różyckich, ur. 5 października 1908 r. w Hamerni, w powiecie biłgorajskim woj. lubelskie. Służył w Wojsku Polskim. Ukończył z wyróżnieniem szkołę kontrwywiadu w Warszawie.

W Policji Państwowej służył od 16 lutego 1932 r. Ukończył Normalną Szkołę Fachową w Mostach Wielkich pow. żółkiewski. Co najmniej od dnia 1 kwietnia 1934 r. był policjantem Posterunku PP w Tucholi. W tym dniu został mianowany starszym posterunkowym. W dniu 15 stycznia 1935 r. został przeniesiony do Posterunku PP w Gostyczynie w charakterze komendanta tego posterunku. 7 grudnia 1935 r. został przesiedlony do Policji Państwowej województwa tarnopolskiego. W dniu 10 grudnia 1935 r. został mianowany Komendantem Posterunku PP w Olesku pow. złoczowski.  Następnie w  dniu 2 października 1936 r. został przeniesiony do Posterunku PP w Ohladowie pow. radziechowski. W dniu 1 lutego 1939 r. mianowany został Komendantem Posterunku PP w Chołojowie pow. radziechowski tam służył we wrześniu 1939 roku. 14 października 1939 roku przebywał na stacji kolejowej w Chołojowie wraz z żoną Marią, gdzie został zatrzymany przez żołnierzy radzieckich i internowany  w Obozie jenieckim w Ostaszkowie. Z obozu tego wysłał trzy listy do żony, z których ostatni dotarł do niej 25 stycznia 1940 roku.

Zginął wiosną 1940 r. w Twerze. Pośmiertnie w dniu 10 listopada 2007 r. awansowany przez prezydenta RP do stopnia aspiranta Policji Państwowej. W trakcie służby odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Biegle znał trzy języki: rosyjski, ukraiński i białoruski.

 

Autor: insp. Paweł Zawada
Publikacja: Piotr Pawlaczyk

Powrót na górę strony