Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Sylwetki poległych policjantów Policji Państwowej

Podkomisarz KAZIMIERZ ALEKSANDER GRZYBOWSKI

Podkomisarz Kazimierz Aleksander Grzybowski (nr legitymacji służbowej 736), urodził się dnia 20 czerwca 1888 roku w Ostrogu, jako syn Józefa i Salomei zd. Nehrebeckiej.

W okresie od 20 września 1919 roku do 2 lutego 1920 roku Kazimierz Grzybowski  służył w armii rosyjskiej w Samodzielnym Oddziale Murmańskim. Następnie do 18 października 1921 roku pełnił służbę w Wojsku Polskim jako porucznik piechoty rezerwy ze starszeństwem. Od czerwca 1922 roku podjął służbę w 23 Batalionie Celnym Straży Granicznej, a następnie w 64. Pułku Piechoty, gdzie przydzielony został do Oficera Kadry Okręgu VIII, PKU Bydgoszcz Miasto.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Kamienia na tle budynku Starostwa Powiatowego, gdzie w latach 1930-1934 mieściła się siedziba Komendy Powiatowej PP w Sępólnie.
W środku w szarym płaszczu i kapeluszu siedzi Komendant Powiatowy Policji Państwowej w Sępólnie podkom. Grzybowski Kazimierz (zdj. Ze zbioru prywatnego Pana Leszka Skazy).

Do służby w Policji Państwowej wstąpił w dniu 1 lipca 1923 roku. Początkowo służył w XIV Okręgu Policji Państwowej województwa tarnopolskiego, a z dniem 10 stycznia 1928 roku został przeniesiony do struktur Policji Państwowej w Okręgu XII województwa pomorskiego. 14 stycznia 1928 r. mianowano go Komendantem Powiatowym Policji Państwowej w Sępólnie, które to stanowisko zajmował do wybuchu II wojny światowej. W 1933 roku został awansowany ze stopnia aspiranta na stopień podkomisarza. Kazimierz Grzybowski w trakcie pełnienia służby w Policji Państwowej był odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 i Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości.

Będąc Komendantem Powiatowym Policji w Sępólnie pełnił również funkcję Prezesa Policyjnego Klubu Sportowego „Pogoń” w Sępólnie. Zginął zastrzelony przez funkcjonariuszy NKWD w Twerze wiosną 1940 roku. Pośmiertnie  w dniu  10 listopada 2007 roku awansowany przez prezydenta RP do stopnia komisarza Policji Państwowej.

 

Autor: insp. Paweł Zawada
Publikacja: Piotr Pawlaczyk

Powrót na górę strony