Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Sylwetki poległych policjantów Policji Państwowej

Posterunkowy LEON ANGERMAN (ANGIERMAN)

ANGERMAN (ANGIERMAN) LEON, posterunkowy, nr ewidencyjny 290, s. Marcina i Władysławy zd. Strumińskiej, urodzony 1 kwietnia 1913 roku w Łodzi.

Początkowo mieszkał w Sieradzu, skąd powołany został do służby wojskowej, którą zakończył w stopniu kaprala. Z zawodu elektromonter. Pracował jako elektryk w prywatnej elektrowni w Sieradzu.

Do Policji Państwowej przyjęty został w charakterze posterunkowego w dniu 3 listopada 1935 roku. W tym samym dniu przydzielony został do Normalnej Szkoły Fachowej dla Szeregowych w Mostach Wielkich w powiecie żółkiewskim, gdzie uczestniczył w I turnusie jedenastego kursu dla posterunkowych. Kurs ten pozytywnie ukończył w dniu 31 marca 1936 roku. Z dniem 7 czerwca1936 roku został przydzielony do województwa pomorskiego, gdzie skierowano go do pełnienia służby w Posterunku Policji Państwowej w Warlubiu w powiecie świeckim.

Dnia 21 sierpnia1937 roku funkcjonariusz przeniesiony został do Posterunku Policji Państwowej w Śliwicach w  powiecie tucholskim, a kolejno dnia 12 października1938 roku do pełnienia służby w Komisariacie I w Grudziądzu, gdzie służył w kolumnie motocyklowej. W okresie od 20 lutego do 26 marca1939 roku odbył pięciotygodniowe ćwiczenia dla szeregowych kierowców pojazdów mechanicznych przy Grupie Rezerwy Policyjnej w Warszawie. W  maju 1939 roku został przeniesiony do Posterunku Policji Państwowej w Starogardzie. Służbę w tej jednostce pełnił co najmniej do czerwca 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej wycofywał się na wschód, gdzie dnia 17 września 1939 roku widziany był przez kolegę w mundurze policyjnym w miejscowości Równe. Zatrzymany przez  wojsko radzieckie trafił do obozu jenieckiego w Ostaszkowie, skąd przysłał jeden list do rodziny.

Zginął wiosną 1940 roku w Twerze. Kawaler, miał dwie siostry Jadwigę i Marię oraz dwóch braci Władysława i Tadeusza. Jego ojciec - Marcin Angerman również był policjantem. Pośmiertnie  w dniu  10  listopada 2007 roku został awansowany przez prezydenta RP do stopnia aspiranta Policji Państwowej.

Autor: insp. Paweł Zawada
Publikacja: Piotr Pawlaczyk

Powrót na górę strony