Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Sylwetki poległych policjantów Policji Państwowej

Przodownik JÓZEF GWIAZDOWSKI

GWIAZDOWSKI Józef, przodownik, nr leg. 101, 518. s. Pawła i Marii zd. Spica, ur. 26 listopada 1892 roku w Polskim Cekcynie w powiecie tucholskim.

Przez ponad 4 lata służył w armii pruskiej. W dniu 13 lutego1920 roku przyjęty został do pełnienia służby w II Brygadzie (Pomorskiej) Żandarmerii Krajowej byłej dzielnicy pruskiej i przydzielony do Objazdu w Brześciu w powiecie świeckim w stopniu starszego żandarma. W Policji Państwowej służył co najmniej od dnia 11 grudnia 1920 roku, kiedy to złożył ślubowanie i został mianowany posterunkowym Policji Państwowej.

Początkowo pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Policji Państwowej w Chojnicach. Tam po zakwalifikowaniu i przesłużeniu okresu próbnego w dniu 15 stycznia 1921 roku zatwierdzono go na stanowisku. Od co najmniej 16 lipca 1921 roku pełnił służbę w Posterunku Policji Państwowej Chojnice Dworzec, a od dnia 15 stycznia1922 roku mianowany zastępcą kierownika Posterunku Kontrolnego Policji Państwowej w Chojnicach. Służył  także w Komisariacie Policji Państwowej w Chojnicach, skąd został przeniesiony w dniu 1 pażdziernika1924 roku do Posterunku Policji Państwowej w Doręgowicach w powiecie chojnickim, obejmując stanowisko kierownika Posterunku.

W roku 1924  ukończył I kurs dla posterunkowych w Szkole Policyjnej w Grudziądzu, a dnia 1 lutego 1925 roku został mianowany starszym posterunkowym. 28 stycznia 1926 roku ukończył V kurs przodowników w Okręgowej Szkole Policyjnej w Grudziądzu, a 23 marca 1929 roku został odznaczony Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. W roku 1932  został awansowany do stopnia przodownika. Odznaczony odznaką sportową 2 klasy pierwszego stopnia. Od 6 lutego 1934 roku został przeniesiony został do Posterunku Policji Państwowej w Wałdowie w powiecie sępoleńskim na stanowisko komendanta Posterunku. Odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. Funkcję Komendanta Policji Państwowej w Wałdowie sprawował co najmniej do 23 lutego1939 roku.

Zginął w Twerze w 1940 roku zastrzelony przez funkcjonariuszy NKWD. Pozostawił jedyną córkę - Jadwigę.

Autor: insp. Paweł Zawada
Publikacja: Piotr Pawlaczyk

Powrót na górę strony