Ocalić od zapomnienia - noty biograficzne

Ocalić od zapomnienia - Józef Wróblewski

Data publikacji 18.09.2015
Z okazji obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej prezentujemy biografię przedwojennego Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie, podkomisarza Józefa Wróblewskiego. Jego tragiczny los podzielili również podkomisarz Jan Mazanek i starszy przodownik Stanisław Stasiński, którzy przed wybuchem wojny pełnili służbę w Żninie.



Podkomisarz Józef Wróblewski

Podkomisarz Józef Wróblewski, syn Jana i Józefy ze Szczecińskich, urodził się 21 października 1895 r. w Gąsawie. Był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego oraz Członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Rozpoczął służbę w Policji Państwowej 18 maja 1921 r. Pracował w Gąsawie i w Żninie, a od 1938 r. był Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Tomyślu.


 

Następnie został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie, gdzie służył do 1939 r. W czasie kampanii wrześniowej podkomisarza Józefa Wróblewskiego aresztowali Rosjanie. Był przetrzymywany w obozie w Ostaszkowie. 22 kwietnia 1940 r. został rozstrzelany w Twerze.


Opr. Komendant Powiatowy Policji w Żninie, mł.insp. Piotr Stachowiak na podstawie relacji członków rodziny oraz wydanych opracowań.

Autor: mł.insp. Piotr Stachowiak
Publikacja: Piotr Pawlaczyk

Powrót na górę strony