Lekcja historii w kontekście praw człowieka
Policjanci i policjantki z jednostek kujawsko-pomorskiego garnizonu mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu. Nie była to łatwa wizyta, ale z pewnością była za to cenną lekcją historii i na długo pozostanie w pamięci.
Wczoraj (11.06/24) grupa kujawsko-pomorskich policjantów wzięła udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wystawą Muzeum oraz zwiedzić historyczny obóz koncentracyjny Fort VII.
Korzystając z okazji 20 lat Systemu Ochrony Praw Człowieka w Policji policjantki i policjanci mieli niepowtarzalną okazję do poczynienia własnych refleksji nad cierpieniem i odwagą ofiar obozu w okresie II wojny światowej, a także nad mechanizmami skłaniającymi ludzi do nadużywania swoich uprawnień względem drugiego człowieka, często bezbronnego i zastraszonego. Zajęcia obfitowały w opowieści o życiu i śmierci „w zamknięciu", cierpieniu i poświęceniu, odwadze, zwątpieniu w dobro drugiego człowieka, ale także nadziei na odmianę własnego losu oraz powrót człowieczeństwa, jak również godnego traktowania przez innych.
Nie była to łatwa wizyta, ale dzięki temu pozwoliła uczestnikom na chwile zadumy i skorzystanie z nieco innej formy szkolenia o prawach i wolnościach człowieka, godności, jaka mu przysługuje i zagrożeniach wynikających z jakiejkolwiek formy dyskryminacji czy nierównego traktowania innych. W takich miejscach na prawa człowieka patrzy się z zupełne innej perspektywy… .
Zapewne zajęcia będą cenną lekcją historii dla każdego uczestnika i na długo pozostaną w pamięci.
Autor: podinsp. Anna Frencel
Publikacja: Żaneta Marciniak