Powroty
Obserwacje Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotyczące przestrzegania praw cudzoziemców powracających do kraju pochodzenia
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała książkę: „Powroty. Obserwacje Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotyczące przestrzegania praw cudzoziemców powracających do kraju pochodzenia”. Publikacja powstała w ramach projektu „Powroty. Pomoc prawna i informacja dla powracających migrantów”. Autorami publikacji są pracownicy Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, którzy udzielają wsparcia migrantom zgłaszającym się do Fundacji.
Polityka powrotowa jest istotnym elementem polityki migracyjnej. W odniesieniu do migrantów oznacza ona dobrowolny lub przymusowy powrót do kraju pochodzenia po wydaniu decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia Polski. Ze względu na przymusowy charakter części procedur istnieje istotne ryzyko występowania w ich trakcie naruszeń praw cudzoziemców.
W prezentowanym raporcie można znaleźć informacje dotyczące postępowań powrotowych, w szczególności zapewnienia cudzoziemcom dostępu do akt postępowania i prawa do sądu. Druga grupa problemów związana jest z detencją cudzoziemców – poruszono tu kwestie arbitralnego umieszczenia w strzeżonym ośrodku, kwestie przedłużenia pobytu cudzoziemca w strzeżonym ośrodku, kwestie naruszeń związanych z maksymalnym, ustawowo określonym, okresem detencji oraz warunków detencji. Trzecia grupa spraw dotyczy monitoringu powrotów przymusowych, w tym także kwestii przekazania obywateli Syrii do Grecji. Ostatnia grupa spraw odnosi się do ochrony przed wydaleniem i zagadnień związanych z pobytem humanitarnym i tolerowanym. Wszystkie opisane w raporcie sprawy i zagadnienia oparte są na doświadczeniach prawników Programu.
Autor:
Publikacja: