Szkolenia z problematyki praw człowieka

Konferencja „Jak podmiotowo traktować dziecko?”

W dniu 17 maja 2010 roku, w Toruniu, w Dworze Artusa, odbyła się konferencja pod hasłem „Jak podmiotowo traktować dziecko?”. Konferencja ta była szóstą z cyklu konferencji naukowych „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”.

KonferencjaW dniu 17 maja 2010 roku, w Toruniu, w Dworze Artusa, odbyła się konferencja pod hasłem „Jak podmiotowo traktować dziecko?”. Konferencja ta była szóstą z cyklu konferencji naukowych „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, a współorganizatorami byli: Prezydent Miasta Torunia, Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Toruniu, Miejski Ośrodek Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu oraz Amnesty International.

Uczestnikami konferencji byli zarówno dorośli – przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych, wyższych uczelni – jak również młodzież szkolna i studenci. Spotkanie to było wyjątkową okazją, aby o prawach dziecka rozmawiać w tak bogatym gronie specjalistów oraz samych zainteresowanych, czyli dzieci.

W trakcie konferencji zespół dziecięcy z Przedszkola Miejskiego nr 14 im. Janusza Korczaka w Toruniu, zaprezentował wspaniały program artystyczny, stanowiący wstęp do debaty pod tytułem: „Prawa i wolności dziecka”. Debatę prowadziła młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu, a do grona ekspertów odpowiadających na pytania zaprosili:
  • Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka,
  • Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty – Iwonę Waszkiewicz,
  • Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka – mł. asp. Annę Zwiefkę,
  • pedagoga i psychologa rozwojowego – Dorotę Zawadzką.
Po zakończonej debacie z udziałem młodzieży rozpoczęła się konferencja naukowa, na której prelegenci omawiali następujące tematy:
  • prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz (Wydział Prawa i Administracji UMK w Toruniu) - „Podmiotowość dziecka”,
  • Dorota Zawadzka (pedagog i psycholog rozwojowy) - „Jak mądrze kochać i dobrze wychować dziecko?”
  • Iwona Waszkiewicz (Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty) - „Świadomość praw i wolności człowieka wśród uczniów szkół województwa kujawsko-pomorskiego”,
  • dr Monika Dąbkowska (Wydział Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu) - „Podmiotowość dziecka w szkole. Teoria i praktyka”,
  • mł. asp. Anna Zwiefka (Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka) - „Patologie wśród dzieci i młodzieży w kontekście ich podmiotowego traktowania”,
  • Bogdan Drozdowicz (Pomorska Akademia w Słupsku) - „Zwalczanie agresji u dzieci i młodzieży”,
  • Danuta Gadziomska (Dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu) - „Podmiotowość dziecka a problem instytucjonalizacji – rola pracownika socjalnego w procesie umieszczania dzieci poza rodziną”.
Równolegle do trwającej konferencji naukowej odbywały się dla młodzieży warsztaty szkoleniowe pod hasłem „Podmiotowość dziecka”. Warsztaty prowadzone były przez przedstawicieli organizacji Amnesty International. Prowadzono na nich zajęcia z zakresu zwalczania agresji u dzieci i młodzieży oraz zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Konferencję zakończył Rzecznik Praw Dziecka zaznaczając, że dorośli powinni tak traktować i szanować dzieci jak sami chcieliby być traktowani i szanowani. Dziecko to przecież mały Człowiek i też ma swoje prawa.

Opracowała:
mł. asp. Anna Zwiefka
Pełnomocnik KWP
ds. Ochrony Praw Człowieka



Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony