Konferencja „POMORZE – KURS NA RÓWNOŚĆ”
15 grudnia 2008 r., dwunastu kujawsko-pomorskich policjantów wzięło udział w konferencji pod nazwą „Pomorze – Kurs na Równość”, realizowanej przez Fundację Przestrzenie Dialogu.
15 grudnia 2008 r., dwunastu kujawsko-pomorskich policjantów wzięło udział w konferencji pod nazwą „Pomorze – Kurs na Równość”, która była zakończeniem projektu o tej samej nazwie, realizowanego przez Fundację Przestrzenie Dialogu.
W konferencji brali udział przedstawiciele i przedstawicielki mediów, organizacji pozarządowych oraz polityki, w tym między innymi: Kazimiera Szczuka – krytyczka literatury, działaczka ruchów kobiecych, prof. dr Kazimierz Marciniak – Prorektor ds. Kształcenia w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, Krzysztof Ślebioda – przedstawiciel Fundacji „Pracownia Zrównoważonego Rozwoju” oraz Anna Maria Wróblewska – członkini Koła Naukowego GENDER na UMK w Toruniu, wykładowczyni WSG w Bydgoszczy, koordynatorka Toruńskiej Grupy Lokalnej Amnesty International.
-
równość w praktyce lokalnej i regionalnej,
-
powiązania między ekonomią i równością,
-
prawa kobiet jako część praw człowieka,
-
polityka i sektor pozarządowy a wyrównywanie szans – teoria i praktyka.
W trakcie konferencji zastanawiano się czy jesteśmy (jako naród) gotowi na równość. Pan prof. dr Kazimierz Marciniak omówił problem równości w praktyce politycznej i edukacyjnej, a następnie Pani Kazimiera Szczuka przedstawiła zagadnienie zatytułowane „Wybory kobiet, solidarność kobiet”. W dalszej kolejności głos zabrał Pan Karol Zamojski – filozof, wykładowca akademicki omawiając temat „Globalna dyskryminacja, globalna równość”. Wszystkie tematy stały się początkiem ciekawej dyskusji, do której oprócz uczestników konferencji dołączyli: Krzysztof Ślebioda – przedstawiciel Fundacji „Pracownia Zrównoważonego Rozwoju” oraz Anna Maria Wróblewska – działaczka Grupy Lokalnej Amnesty International.
W podsumowaniu konferencji stwierdzono, że w naszym kraju wprowadzono już wiele zmian w prawie w celu wyrównania szans dla różnych osób. Nadal jednak konieczne jest podejmowanie nowych inicjatyw w zakresie edukowania społeczeństwa o konieczności dążenia do równości w szerokim tego słowa znaczeniu. W tym celu wskazane jest łączenie sił wielu organizacji i instytucji, czego przykładem była niniejsza konferencja.
Opracowała:
mł. asp. Anna Zwiefka
Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka
Autor:
Publikacja: