Szkolenia z problematyki praw człowieka

WARSZTATY ANTYDYSKRYMINACYJNE „POMORZE – KURS NA RÓWNOŚĆ”

W dniach 24-25 listopada 2008 roku, w Bydgoszczy w Wyższej Szkole Gospodarki, czternastu kujawsko-pomorskich policjantów wzięło udział w warsztatach antydyskryminacyjnych.

W dniach 24-25 listopada 2008 roku, w Bydgoszczy w Wyższej Szkole Gospodarki, czternastu kujawsko-pomorskich policjantów wzięło udział w warsztatach antydyskryminacyjnych pod nazwą „Pomorze – Kurs na Równość”. Warsztaty były organizowane przez Fundację „Przestrzenie Dialogu”. Zakres warsztatów obejmował omówienie prawodawstwa i praktyk równościowych, metod promowania równości oraz stał się polem do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk równościowych.

Wcześniej odbyły się dwie tury podobnych warsztatów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w których brali udział policjanci z terenu naszego województwa. Szkolenia te miały miejsce w Grudziądzu, w dniach 18–19 października 2008 roku i wzięło w nich udział 2 policjantów oraz we Włocławku, w dniach 22–23 listopada 2008 roku, w których uczestniczyło 3 policjantów.

Scenka przedstawiająca dyskryminację rodziny innej narodowości, która ubiega się o przyznanie kredytu w polskim banku.


W trakcie warsztatów, oprócz wiedzy teoretycznej z zakresu praw człowieka, zostały przeprowadzone bardzo interesujące ćwiczenia praktyczne, nawiązujące do zdarzeń z codziennego życia, które mogą być dyskryminujące w stosunku do innych osób z naszego otoczenia. Jedno z ćwiczeń polegało na tym, że odgrywano scenki, w których występowało zjawisko dyskryminacji, a zadaniem osoby dyskryminowanej było przeciwstawienie się jej. Były to bardzo różne sytuacje, na wystąpienie których może być narażony każdy z nas, każdego dnia np. w sklepie, w pracy czy też na spacerze z dzieckiem. Ćwiczenie to uświadomiło wielu uczestnikom, że czasami bardzo trudno jest się sprzeciwić takiemu zjawisku i dlatego tak ważna staje się praca nad samym sobą, aby umieć obronić się przed doświadczaniem przykrych i poniżających zdarzeń ze strony innych ludzi.

Przykład dyskryminacji młodej pracownicy w zakładzie pracy, której uniemożliwia się wzięcie udziału w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje zawodowe.

Z kolei ćwiczenie zatytułowane „Krok do przodu” umożliwiło wielu uczestnikom „wczucie się” w rolę innych osób, często takich, z którymi nie mieli nigdy do czynienia. Pojawiające się pytania, na które trzeba było udzielić odpowiedzi „TAK” lub „NIE” uświadamiały uczestnikom po pierwsze, że pozornie równy start dla wszystkich nie gwarantuje osiągnięcia przez każdego sukcesu i po drugie, że polska społeczność często dyskryminuje niektóre grupy społeczne, religijne, narodowościowe czy etniczne.

Zakres teoretyczny wspomnianego szkolenia objął następującą tematykę:
1. Równość a równouprawnienie – różnice między pojęciami.
2. Stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja – definicje ogólne.
3. Dyskryminacja – rodzaje, przykłady, prawo i skutki:
a) rodzaje dyskryminacji,
b) wpływ dyskryminacji na jej ofiary,
c) instytucje i organizacje działające na rzecz równości i przeciwdziałania dyskryminacji,
d) sposoby przeciwdziałania stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji.


Scenka obrazująca dyskryminację policjantki ruchu drogowego przez kierującego pojazdem, podczas wykonywania przez nią kontroli drogowej.

Po zakończonym szkoleniu uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w warsztatach wydane przez Fundację „Przestrzenie Dialogu”. Udział w tego typu warsztatach miał na celu uwrażliwienie między innymi policjantów na występujące zjawisko dyskryminacji i na fakt, że policjanci powinni stać na straży praw osób, doświadczających jej w codziennym życiu.
 
 
Opracowała:
mł. asp. Anna Zwiefka
Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony