Polacy i Czeczeni. Co nas łączy a co dzieli?
19 listopada 2008 r., szesnastu policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczyło w szkoleniu z zakresu polsko-czeczeńskich różnic kulturowych.
|
Wczoraj, 19 listopada, szesnastu policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczyło w szkoleniu z zakresu polsko-czeczeńskich różnic kulturowych. Potrzeba doskonalenia zawodowego policjantów w tym zakresie wiąże się z utworzeniem przez Urząd do Spraw Cudzoziemców (UdSC) w lipcu br. ośrodka dla cudzoziemców w miejscowości Grupa, na terenie gminy Dragacz.
Do przeprowadzenia szkolenia Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka, mł.asp. Anna Zwiefka, zaprosiła przedstawicieli Polskiej Akcji Humanitarnej. PAH jest organizacją pozarządową, która działa od 1994 roku. Pomaga ludziom w sytuacjach kryzysowych zarówno w kraju jak i zagranicą. Ogólnopolskie programy organizacji dotyczą m.in. edukacji humanitarnej, dożywiania dzieci (Pajacyk) oraz pomocy repatriantom. Misje zagraniczne PAH prowadzi obecnie w Afganistanie, Palestynie, Sudanie i Darfurze.
W Czeczenii misja PAH działała przez kilka lat zaopatrując jej mieszkańców w wodę pitną. Wśród pracowników misji była Pani Aleksandra Rezunow, która podczas wczorajszego szkolenia przybliżyła policjantom realia tego zniszczonego wojną regionu Rosji oraz charakterystykę uchodźców, opuszczających swój rodzinny kraj w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia. Natomiast Pani Izabela Majewska, dyrektor Domu Uchodźcy PAH w Warszawie, przypomniała policjantom, o różnicach pomiędzy turystą a uchodźcą i zobowiązaniach naszego kraju wynikających z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Genewskiej z 1951 r.
Szkolenie policjantów w tym zakresie było ważne dlatego, że ośrodek dla cudzoziemców w Grupie jest pierwszą i jedyną tego typu placówką w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie przebywa w nim 250 osób narodowości czeczeńskiej ubiegających się w Polsce o nadanie statusu uchodźcy. Są wśród nich starsi ludzie, młodzi rodzice i dzieci, które uczęszczają do lokalnej polskiej szkoły. W Grupie powstaje więc wielokulturowa społeczność, w której nie trudno o konflikty.
W swojej codziennej pracy policjanci mogą stanąć wobec konieczności przeprowadzenia interwencji w sytuacjach, które dotychczas były im obce lub znane jedynie z teorii, tj. dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne i narodowościowe czy wyznanie. Funkcjonariusze wykonują także ogromną pracę zapoznając Czeczeńców z zasadami polskiego prawa, które mimo różnic kulturowych i barier językowych muszą oni respektować. Doskonale radzi sobie z tym zadaniem tutejszy dzielnicowy, mł. asp. Andrzej Jaszczerski, który znalazł z Czeczeńcami płaszczyznę porozumienia i cieszy się ich ogromnym zaufaniem.
Mamy nadzieję, że wspólne działania Policji i organizacji pozarządowych zaowocują tym, że w Grupie pomimo tak zróżnicowanej społeczności lokalnej nadal będzie bezpiecznie.
sierż. Magdalena Jadczak
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy
Autor:
Publikacja: