Szkolenia z problematyki praw człowieka

Konferencja „Po ile stoi człowiek?”

W dniu wczorajszym, 6 maja 2009 roku, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka – mł. asp. Anna Zwiefka oraz detektyw z Zespołu do Walki z Handlem Ludźmi w KWP w Bydgoszczy – mł. asp. Jarosław Budka brali udział w konferencji naukowej poświęconej tematyce handlu ludźmi.

W dniu wczorajszym, 6 maja 2009 roku, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy ds. Ochrony Praw Człowieka – mł. asp. Anna Zwiefka oraz detektyw z Zespołu do Walki z Handlem Ludźmi w KWP w Bydgoszczy – mł. asp. Jarosław Budka brali udział w konferencji naukowej poświęconej tematyce handlu ludźmi.

Konferencja stanowiła oficjalne otwarcie II Studenckiego Festiwalu Praw Człowieka w Sztuce, który został zorganizowany w „Domu Muz” w Toruniu przez przedstawicieli Grupy Lokalnej Amnesty International. Prelegenci poruszyli podczas konferencji bardzo wiele problemów związanych z tematyką handlu ludźmi. Podczas omawiania tematu „Handlu ludźmi w aspekcie prawnym” pani Anna Wesołowska – wykładowczyni WSG w Bydgoszczy i członkini Amnesty International, przypomniała definicję handlu ludźmi oraz akty prawne, które obligują do podejmowania działań, mających na celu zapobieganie handlowi ludźmi, ochronę ofiar handlu ludźmi oraz ściganie sprawców tegoż procederu. Ten temat był wprowadzeniem do szerszego rozpatrywania problematyki tego zagadnienia.

Podczas szczegółowego omawiania problemu głos zabrało wielu prelegentów. Pan Łukasz Wieczorek z Ośrodka Badań Handlu Ludźmi w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej IPSiR Uniwersytetu Warszawskiego omówił problem pracy przymusowej jako jednej z form handlu ludźmi. Wymienił kilka przyczyn, dla których handel ludźmi w postaci pracy przymusowej jest tak atrakcyjny dla sprawców tego przestępstwa. Do przyczyn występowania tego zjawiska zaliczył m.in. zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą i pracowników sezonowych, zapotrzebowanie na tanie produkty, popyt na tanie i/lub nielegalne usługi, brak społecznej świadomości na temat pracy przymusowej, ubóstwo i inne. Jako formy pracy przymusowej pan Wieczorek wymienił: pracę przymusową w celu wykorzystywania seksualnego, pracę w rolnictwie i jako pomoc domowa oraz żebractwo.

Podczas kolejnych wystąpień ciekawe tematy prezentowała przedstawicielka Centrum Praw Kobiet oraz dr Michał Balcerzak – adiunkt w Katedrze Praw Człowieka UMK w Toruniu, który przybliżył wszystkim obecnym działalność Rady Europy w zakresie handlu ludźmi. Podkreślił, że w walce z handlem ludźmi ważne są trzy aspekty, które muszą być jednocześnie realizowane. Tymi aspektami są: prewencja (zapobieganie handlowi ludźmi), ochrona (ofiar handlu) i ściganie (sprawców). Poruszył fakt powstania przy Radzie Europy nowego organu, zajmującego się zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi, który nazwano GRETA oraz wiążące się z tym faktem nadzieje na skuteczną walkę ze zjawiskiem handlu ludźmi.

Następny wykład poprowadziła pani Anna Drzazga – przedstawicielka Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Poruszyła temat „Integracja cudzoziemek – ofiar handlu ludźmi”. Przybliżyła zebranym działalność warszawskiej placówki oraz program integracyjny, który na terenie ośrodka jest realizowany. Program ten został nazwany „Integracja dla samodzielności” i realizowany jest od lipca 2008 roku do grudnia 2009 roku. W ramach realizacji programu wsparcia i ochrony ofiar/świadków handlu ludźmi pracownicy ośrodka zapewniają takim osobom: bezpieczne schronienie, opiekę medyczną/psychologiczną/prawną, pomoc tłumacza, bezpieczny powrót do kraju pochodzenia.

W strukturach ośrodka funkcjonuje także Międzykulturowe Centrum Adaptacji Zawodowej, które współpracuje z La Stradą, Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Centrum Kształcenia i Rehabilitacji oraz wieloma podmiotami zagranicznymi, zajmującymi się tą tematyką.

Ostatnie wystąpienie dotyczyło prawno-międzynarodowych aspektów zwalczania handlu dziećmi. To zagadnienie przedstawiła pani Judyta Bońkowska – studentka V roku Europeistyki UMK w Toruniu. Prelegentka przybliżyła mechanizmy i sposoby działania sprawców przestępstwa handlu dziećmi. Wymieniła kilka synonimów określających ten rodzaj działalności przestępczej. Wśród nich znalazły się zwroty: nielegalna adopcja, „dzika” adopcja. Zwróciła uwagę na występujący problem „sprzedaży” dzieci cudzoziemek trudniących się prostytucją. Zaznaczyła jednocześnie, że ten proceder jest bardzo trudny do wyeliminowania, gdyż nie trzeba wcale długo czekać na osoby, które są chętne „kupić” dziecko i zachować anonimowość, a z kolei dla sprzedającej dziecko matki wystarczającą rekompensatą za stratę wydaje się być otrzymanie za dziecko wysokiej zapłaty. W ten oto sposób handel ludźmi, dziećmi odbywa się w środowisku hermetycznie zamkniętym i w ramach tzw. przestępczości zorganizowanej, przy użyciu przemocy i gróźb.

Na zakończenie konferencji, w wyniku powstałej dyskusji stwierdzono, że handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym ciągłym, dynamicznym przemianom. Skuteczne przeciwdziałanie i walka z nim wymaga aktywnego udziału i prowadzenia bieżącej współpracy wielu podmiotów administracji rządowej oraz organizacji pozarządowych, których działania powinny wzajemnie się uzupełniać, aby móc świadczyć jak najbardziej profesjonalną pomoc ofiarom/świadkom oraz skutecznie ścigać sprawców handlu ludźmi.

Opracowała:
mł. asp. ANNA ZWIEFKA

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony