Wykład o mniejszości romskiej dla policjantów i pracowników Policji
Życie mniejszości romskiej w Polsce uwarunkowania historyczne, ich kultura i tradycja to zagadnienia poruszane podczas wykładu, w którym uczestniczyli policjanci i pracownicy cywilni kujawsko-pomorskiego garnizonu. Zajęcia poprowadziła dr Małgorzata Kołaczek – adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wczoraj (25.09.19) w komendzie wojewódzkiej w Bydgoszczy odbył się wykład poświęcony społeczności romskiej. W prelekcji uczestniczyli kujawsko-pomorscy policjanci i pracownicy cywilni Policji. Zajęcia prowadzone były przez dr Małgorzatę Kołaczek – adiunkta w Instytucie Studiów Międzykulturowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W czasie bardzo interesujących zajęć poruszano różne obszary związane z funkcjonowaniem Romów na terenie Polski. Ciekawe omówienie historycznych uwarunkowań oraz ukazanie ich wpływu na kształtowanie i utrzymywanie się stereotypów na temat tej społeczności bardzo zainteresowało zgromadzonych uczestników wykładu.
W drugiej części zajęć policjanci i pracownicy Policji mieli możliwość bliższego poznania tradycji i kultury romskiej. Prelegentka przedstawiła dane statystyczne, potwierdzające fakt, że Romowie są najliczniejszą mniejszością etniczną na terenie Polski.
Udział w takich wykładach niewątpliwie wpłynie na wzrost świadomości oraz podniesienie wrażliwości policjantów i pracowników kujawsko-pomorskiej Policji na problemy, jakich mogą doświadczać przedstawiciele społeczności romskiej na terenie Polski.
Serdecznie dziękujemy pani dr Małgorzacie Kołaczek za poprowadzenie tak interesującego wykładu.
Autor: nadkom. Anna Frencel
Publikacja: Kamila Ogonowska