WIADOMOŚCI

BOHATER W MUNDURZE. Oni są także wśród kujawsko-pomorskich policjantów

W czasie wolnym od służby ratują tonące dziecko, stają w obronie zaatakowanej przez napastnika starszej pani, ewakuują przedszkolaki z przechylonego nad skarpą autobusu i wynoszą rannych z zawalonego budynku – tacy są polscy policjanci. Minister Mariusz Kamiński podziękował 142 funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom z komend Policji w całej Polsce. Wśród policjantów, którzy otrzymali nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji znalazło się ośmiu policjantów z kujawsko-pomorskiego garnizonu.

Sierż. Patryk Sławiński i sierż. Wojciech Mikulski z Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście. W styczniu tego roku przejeżdżając obok kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy zobaczyli dym wydobywający się z mieszkania na piętrze. Policjanci zatrzymali się i w rozmowie z lokatorami ustalili, że na ostatnim piętrze w mieszkaniu, gdzie doszło do pożaru może znajdować się starsza kobieta. Policjanci weszli do mieszkania, gdzie panowały bardzo trudne warunki. Latarkami ze swoich telefonów oświetlali wnętrze mieszkania i w pewnym momencie odnaleźli 80-letnią, przestraszoną lokatorkę, która bezpiecznie wyprowadzili na zewnątrz.

Sierż. Kamil Więciorkowskim wraz z st. sierż. Kamilą Jeziorską z Komisariatu Policji w Białych Błotach. W sierpniu tego roku zostali wysłani na interwencję, gdzie miało dojść do próby samobójczej. Ponieważ brama posesji była zamknięta i nie było dzwonka, a upływający czas miał ogromne znaczenie, policjanci postanowili siłą otworzyć bramę. W domu zastali matkę nastolatki, nieświadomą powagi sytuacji. W jednym z pokoi znaleźli nastolatkę z ranami ciętymi przedramienia, która oświadczyła, że zażyła spora ilość tabletek. Udzielono przez nich pomoc i założone opatrunki spowodowały, ze dziewczyna trafiła pod opiekę lekarzy.

St. sierż. Anna Dudek-Berlińska z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. W sierpniu policjantka miała służbę w Inowrocławiu. O godz. 15:55 na środku jezdni zatrzymał się samochód, z którego wybiegła kobieta. Otworzyła tylne drzwi i gwałtownie wyjęła z niego kilkuletnią dziewczynkę. Okazało się, że ojciec dziecka kierując samochodem zaniepokoił się ciszą panującą z tyłu pojazdu, gdzie siedziała córka. Zauważył, że dziecko nie może oddychać, robi się sine i nie rusza się. Policjantka wzięła dziecko na ręce, przełożyła je przez kolano i zaczęła je opukiwać. Dziewczynka wypluła zawartość z przełyku i zaczęła płakać. Czynności życiowe zaczęły wracać do normy. W tym czasie drugi policjant z patrolu wezwał karetkę. St. sierż. Anna Dudek-Berlińska podjęła decyzję, aby nie czekać na przyjazd karetki i pobiegła z dzieckiem do Zakładu Ratownictwa Medycznego w Inowrocławiu, który znajdował się w pobliżu. W tym przypadku czas oczekiwania mógł mieć znaczenie dla życia 5-latki.

St. sierż. Marek Nowakowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. W marcu tego roku, przebywając w czasie wolnym w galerii handlowej, zauważył jak na parkingu doszło do kłótni między dwoma mężczyznami. W pewnym momencie, jeden z nich wyjął pistolet, wyglądem przypominający prawdziwą broń. Policjant, pomimo, iż sam nie był uzbrojony, ani nie miał innych środków przymusu, wszedł pomiędzy kłócących się i rozdzielił ich. Działając w ten sposób bezpośrednio narażał swoje życie. Po zdarzeniu ustalono uczestników tego zajścia, zabezpieczono pistolet hukowy, a napastnik usłyszał zarzuty. Obaj mężczyźni byli notowani za przestępstwa w tym związane z przestępczością zorganizowaną.

St. asp. Marcin Staszak z Komisariatu Policji w Kruszwicy. W czerwcu podczas nocnej służby, został wezwany na interwencję, gdzie na parkingu urzędu miał leżeć nieprzytomny mężczyzna. Po przybyciu na miejsce i ocenie sytuacji policjant wezwał karetkę, a sam rozpoczął czynności resuscytacyjne, które przywróciły krążenie i oddech u 58-latka.

Sierż. szt. Andrzej WÖlk z Komendy Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie. Dzielnicowy wykazuje ponadprzeciętne zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz osób bezdomnych, chorych czy potrzebujących pomocy. Jego pomoc realnie przyczyniła się do pozyskania wózka inwalidzkiego, mebli, pralki i wielu innych przedmiotów umożliwiających godne funkcjonowanie rodziny z Wąbrzeźna.

Tacy policjanci to wzór dla nas wszystkich. Gratulujemy Im przede wszystkim odwagi, zdecydowanego działania, a także nagrody, którą otrzymali. Brawo!

 

Autor: mł. insp. Monika Chlebicz
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz