Wiadomości

SPOT „ODBLASKI TO ŻYCIE” - W RAMACH AKCJI „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”

Data publikacji 03.10.2019

W ramach akcji „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy powstał spot „ODBLASKI TO ŻYCIE” uświadamiający pieszym poruszającym się o zmierzchu, jak ważne są elementy odblaskowe noszone w widocznym miejscu.

Jesienno-zimowy czas to codzienna szaruga, coraz szybciej zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła. Pogarszające się warunki na drogach nie sprzyjają bezpieczeństwu. Dlatego policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy stworzyli krótki filmik „ODBLASKI TO ŻYCIE” dobitnie pokazujący, jak elementy odblaskowe poprawiają widoczność.

Celem spotu jest przypominanie i uświadamianie pieszym, że mają oni realny wpływ na swoje bezpieczeństwo.

Zasada jest prosta! Pieszy poruszający się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie musi tego robić jeśli porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Mimo to policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli w obszarze zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych.

Pamiętajmy! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów. Natomiast wyposażony w elementy odblaskowe staje się widoczny nawet w odległości 150 metrów. To ogromna różnica! Te dodatkowe 110 metrów pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Autor: sierż. szt. Agnieszka Bubień
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony