WIADOMOŚCI

Przejeżdżanie przez skrzyżowanie "na czerwonym" w oku policyjnych kamer

Data publikacji 10.10.2019

Brak rozsądku i pośpiech nadal są widoczne na naszych drogach. Takie zachowania zarejestrowali policjanci z bydgoskiej „drogówki”. Wykorzystując policyjne Mobilne Centrum Monitoringu dyscyplinowali tych, którzy nie przestrzegają znaków oraz sygnałów drogowych. Kierowcy, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie "na czerwonym świetle" powinni także uświadomić sobie, że mogą być sprawcami tragedii innych co pozostanie w ich sumieniach na zawsze!

Dzisiaj (10.10.2019) rano przez blisko dwie godziny policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy prowadzili działania, podczas których ujawniali kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Tym razem przyglądali się kierowcom, którzy poruszali się ulicą Armii Krajowej w stronę Bydgoszczy na wysokości ulicy Zamczysko. Droga ta to główny i ruchliwy szlak prowadzący do miasta. Niestety kierowcy nie zawsze stosują się tam do znaków oraz sygnalizacji świetlnej powodując realne zagrożenie w ruchu drogowym.

Przekonał się o tym jeden z kierowców, który najprawdopodobniej nie dostosował prędkości i przede wszystkim nie zachował bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Kierowca białego peugeota, aby uniknąć zderzenia z pojazdem poprzedzającym, który zaczął zwalniać w wyniku zmiany sygnalizacji świetlnej, nagle odbił w lewo i zjechał na przeciwny pas ruchu. Moment ten zarejestrowała policyjna kamera Mobilnego Centrum Monitoringu. Policjant, który obserwował na monitorze zachowania kierowców, widząc tę sytuację, natychmiast poszedł do kierowcy peugeota i kazał mu zjechać we wskazane miejsce. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych i 6 punktami karnymi za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym.

Podczas działań funkcjonariusze ujawnili łącznie sześć wykroczeń, z czego pięć dotyczyło niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Wszyscy zostali ukarali mandatami karnymi przez patrol, który kilkaset metrów dalej otrzymywał informacje z MCM o niezdyscyplinowanym kierowcy.

Przypominamy!!!

Żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie! Przepisy drogowe dopuszczają możliwość przejazdu na tym świetle tylko w przypadku, gdy samochód znajduje się już tak blisko sygnalizatora, że kierowca nie ma żadnej możliwości zatrzymania się bez gwałtownego hamowania, co stworzyłoby zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przypominamy, że sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się światło czerwone!

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o rozsądek i prawidłowe zachowanie na drodze! Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jako uczestników ruchu drogowego zależy w głównej mierze od nas samych! Brak należytej ostrożności i wyobraźni może doprowadzić do nawet tragicznych w skutkach zdarzeń!