WIADOMOŚCI

Rozmawiali o bezpieczeństwie na drodze z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego

Data publikacji 11.10.2019

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” odwiedzają i edukują najmłodszych w zakresie bezpiecznego poruszania się po drodze. Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

W środę i dzisiaj (9.10-11.10.2019) asp. Sebastian Rink oraz mł.asp. Rafał Wohlfeil udali się do przedszkoli: "Tęczowa Kraina" w Niemczu oraz "Fordonek" w Bydgoszczy, gdzie spotkali się z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Policjanci podczas spotkania wykorzystując mobilne miasteczko ruchu drogowego omówili z przedszkolakami zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci bardzo chętnie dyskutowały na temat bezpieczeństwa pieszych, bez trudu odpowiadały na zadawane pytania oraz opowiadały o swoich przygodach na drodze. Po omówieniu podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze, dzieci wyraziły chęć na sprawdzenie swojej wiedzy w praktyce.

Wspólnie z policjantami utrwalały właściwe nawyki w zakresie prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po przejściu dla pieszych. Podczas przechodzenia przez pasy maluchy poprawnie stosowały się do poszczególnych etapów koniecznych do bezpiecznego przejścia przez ulicę tj. zatrzymanie się w bezpiecznej odległości przez przejściem, uważne rozejrzenie się w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo czy nic nie nadjeżdża, a następnie bezpieczne przejście przez "zebrę".  Ważnym elementem pogadanki było zwrócenie uwagi przedszkolaków na konieczność używania na co dzień elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym w znaczący sposób poprawiają ich bezpieczeństwo podczas spacerów i spędzania wolnego czasu poza domem.

Policjanci przypominają, że elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Kierujący widząc z daleka pieszego ubranego w elementy odblaskowe ma zdecydowanie więcej czasu na odpowiednią reakcję. Dzięki odblaskom jesteśmy bardziej widoczni na drodze a święcący element umieszczony na odzieży wierzchniej może uratować nasze zdrowie czy nawet życie.

  • policjant opowiada dzieciom o bezpieczeństwie na drodze
  • policjant opowiada dzieciom o bezpieczeństwie na drodze
  • policjant opowiada dzieciom o bezpieczeństwie na drodze
  • policjant prezentuje dzieciom magiczną tubę
  • wspólne zdjęcie policjanta z dziećmi
  • policjant opowiada dzieciom o bezpieczeństwie na drodze
  • policjant opowiada dzieciom o bezpieczeństwie na drodze
  • policjant opowiada dzieciom o bezpieczeństwie na drodze