Wiadomości

Nielegalna produkcja alkoholu zlikwidowana

Data publikacji 16.10.2019

Aparaturę do produkcji alkoholu etylowego, około 50 l gotowego alkoholu i półprodukty służące do jego wyrobu zabezpieczyli policjanci w jednej z miejscowości na terenie gminy Janowiec Wielkopolski, pow. żniński. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 34-latek, który miał na koncie jeszcze inne przewinienia. Prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór i poręczenie majątkowe. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

Przypomnijmy: w niedzielę (13.10.19) około północy dyżurny żnińskiej komendy Policji został powiadomiony o kierującym, który dziwnie się zachowuje. Na miejsce zostali skierowani janowieccy policjanci. Funkcjonariusze w toku podjętych czynności ustalili, o którego kierowcę chodziło. Po kilkunastominutowej obserwacji w miejscowości Świątkowo zauważyli podejrzany pojazd. Mundurowi postanowili zatrzymać go do kontroli, jednak pomimo wydawanych poleceń, zastosowania sygnałów świetlnych i dźwiękowych kierowca nie reagował. Ostatecznie policjanci przerwali jego jazdę po kilkuset metrach.

Wówczas okazało się jaka była przyczyna jego zachowania. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Podczas przeszukania jego samochodu policjanci znaleźli niewielką ilość środków odurzających. Sprawdzenie narkotesterem wskazało obecność substancji psychoaktywnych w organizmie mężczyzny. Mieszkaniec gminy Janowiec Wlkp. trafił do policyjnego aresztu, a zabezpieczone substancje do badań laboratoryjnych. 

W niedzielę (13.10.19) janowieccy policjanci weszli na teren jego posesji. W pomieszczeniach przy części mieszkalnej ujawnili nielegalną wytwórnię alkoholu. Zabezpieczyli aparaturę do produkcji trunku oraz pojemniki z wytworzonym alkoholem o pojemności około 50 l, jak również około 440 l tzw. zacieru.  

W poniedziałek (14.10.19) amator nielegalnego alkoholu usłyszał zarzuty. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz posiadanie narkotyków. Usłyszał również zarzuty posiadania wyrobów alkoholowych bez polskich znaków akcyzy skarbowej oraz wyrabiania napojów spirytusowych. 

Jeszcze tego samego dnia został doprowadzony do prokuratury, gdzie zadecydowano o objęciu go policyjnym dozorem, zobowiązano do poręczenia majątkowego w kwocie 5000 zł oraz zakazano mu opuszczania kraju. O losie 34-latka zadecyduje sąd, do którego trafi akt oskarżenia. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 

Autor: mł. asp. Wioleta Burzych
Publikacja: Kamila Ogonowska

  • Baniak z zabezpieczoną zacierem
  • Policjant podnosi butle do wina
  • Baniaki poukładane jeden na drugim
  • Beczki i wężyki do produkcji alkoholu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 795.85 KB)

Powrót na górę strony