Spotkanie szkoleniowe dla policjantów w służbie przygotowawczej
Ceremoniał, etyka, "Niebieska Karta" oraz rola psychologa z tymi zagadnieniami zapoznali się policjanci w służby przygotowawczej. Adepci policyjnej sztuki otrzymali też cenne rady od Komendanta Wojewódzkiego, który życzył im wytrwałości i zaangażowania w codziennych obowiązkach służbowych oraz sumiennego ich wykonywania.
Wczoraj (29.10.19) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się spotkanie szkoleniowe dla policjantów w służbie przygotowawczej. Adepci mieli możliwość usystematyzowania wiedzy dotyczącej ceremoniału policyjnego, etyki zawodowej, praw człowieka, a także procedur związanych z wdrożeniem procedury „Niebieskiej Karty” i interwencji związanych z przemocą w rodzinie. Elementem, który wpisał się na stałe w inicjatywę było omówienie roli psychologa policyjnego, którego zadania w służbie policjanta stanowią istotny element nie tylko szkoleniowy, ale pomocowy w sytuacjach, z którymi na co dzień muszą zmierzyć się mundurowi nie tylko w pracy, ale w życiu prywatnym.
Funkcjonariuszy przywitał Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała, który przekazał funkcjonariuszom cenne wskazówki dotyczące codziennej służby. Życzył wytrwałości i zaangażowania w codziennych obowiązkach służbowych oraz sumiennego ich wykonywania. Kapelan kujawsko-pomorskich poicjantów ks. Stanisław Kotowski podkreślił ogromną wagę zawodu policjanta, uświadamiając adeptom, że służba społeczeństwu jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym, wymagającym szczególnego zaangażowania, wrażliwości i budowania dobrych relacji z drugim człowiekiem.
Przedstawiciele Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Bydgoszczy, jako organizatorzy, udzielili cennych wskazówek dotyczących kreowania wizerunku instytucji poprzez zwrócenie uwagi na własny wygląd, kulturę oraz zachowanie wobec drugiego człowieka, w myśl zasady „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Dzielili się także własnymi doświadczeniami.
Anna Frencel - Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy - omówiła tematykę etyki zawodowej, antydyskryminacji, wspomniała o przestępstwach z nienawiści oraz przedstawiła zadania realizowane przez pełnomocnika.
Duze zainteresowanie wśród odbiorców wzbudziły zagadnienia, które podjął Wydział Prewencji KWP Bydgoszczy, a dotyczyły one procedur postępowania w przypadku podejmowania interwencji domowych. Mundurowi podkreślali, że w takich przypadkach liczy się nie tylko zastosowanie odpowiednich rozwiązań, ale przede wszystkim ludzkie i indywidualne podejście do każdej sprawy.
Kolegom i koleżankom życzymy powodzenia w codziennej służbie.
Autor: podkom. Paulina Malinowska
Publikacja: Kamila Ogonowska