Wiadomości

Jesienna edycja akcji „50+ na drodze” za nami

Data publikacji 18.11.2019

W dniach 15-16 listopada 2019 roku kierowcy, którzy ukończyli 50 rok życia wzięli udział w akcji „50+ na drodze”, zorganizowanej przez Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy oraz partnerów tj. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Oponeo Motorsport reprezentowane przez uznanego kierowcę rajdowo-wyścigowego Marcina Gagackiego, a także „Auxilium Ratownictwo Medyczne”.

Założeniem projektu jest odświeżenie wiedzy z zakresu obowiązujących przepisów Prawa o Ruchu Drogowym, a także doskonalenie techniki jazdy samochodem i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pierwszego dnia (15.11.2019) uczestnicy akcji wysłuchali wykładu, który przeprowadził asp. Sebastian Rink z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy. Podczas spotkania rozmawiano między innymi o obowiązujących przepisach ruchu drogowego, a także o wielu zmianach, które weszły lub wejdą w życie po nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz innych aktów prawnych. Policjant omówił m.in. zagadnienia związane z „korytarzem życia”, „jazdą na suwak”, a także zwrócił uwagę na wchodzący w życie przepis dotyczący zachowania się kierującego pojazdem podczas przeprowadzanej przez policjanta kontroli drogowej (trzymanie rąk na kierownicy i wykonywanie poleceń funkcjonariusza). Uczestnicy w trakcie spotkania zadawali pytania dotyczące m.in. postępowania na miejscu zdarzenia drogowego (kolizji/wypadku), postępowania mandatowego oraz interpretacji przepisów. Pojawiło się bardzo dużo przykładów "z życia wziętych”, które policjant omawiał z uczestnikami.

Drugiego dnia (16.11.2019) „kursanci” rozpoczęli praktyczną część szkolenia, która odbyła się w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które kolejno przystępowały do realizacji kolejnych zadań. Pod okiem egzaminatora bydgoskiego WORD-u kierowcy przystąpili do egzaminu na prawo jazdy. Nie brakowało emocji, które towarzyszyły grupie. Niektórzy z nich swój egzamin na prawo jazdy zdawały nawet kilkadziesiąt lat temu. Po zakończonym egzaminie przedstawiciel WORD-u wyjaśnił wszystkie wątpliwości oraz odpowiadał na szereg pytań związanych z pytaniami testowymi. Kolejnym punktem szkolenia było doskonalenie techniki jazdy na placu manewrowym pod okiem zawodowego kierowcy rajdowo-wyścigowego reprezentującego Oponeo Motorsport Marcina Gagackiego. Rajdowiec omówił z uczestnikami, jak poprawnie ustawić fotel kierowcy przed rozpoczęciem jazdy samochodem oraz jak przyjąć odpowiednią pozycję „za kołkiem”. Wielu uczestników przyznało, że nigdy nie przywiązywali do tego dużej wagi, a dzięki radom eksperta będą bardziej świadomi.

Bardzo istotnym punktem akcji było stanowisko dotyczące udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym m.in. w wypadkach komunikacyjnych. Ratowniczka medyczna reprezentująca „Auxilium Ratownictwo Medyczne” zaprezentowała seniorom, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy oraz umówiła zasady prawidłowego zgłoszenia zdarzenia pod numerem alarmowym 112. Była to doskonała okazja do ćwiczeń przy użyciu fantomów. Uczestnicy chętnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych. Wielu z nich przyznało, że dzięki praktyce nie będą bali się udzielić pierwszej pomocy w przypadku stanu zagrożenia życia lub zdrowia np. podczas nagłego zatrzymania krążenia.

Po zakończeniu szkolenia wszyscy uczestnicy podziękowali organizatorom za możliwość podniesienia poziomu swojej wiedzy z zakresu obowiązujących przepisów oraz doskonalenia techniki jazdy samochodem. Cenne wskazówki ekspertów na pewno będą miały duży wpływ na bezpieczną jazdę po naszych drogach.

Akcja zbiegła się z obchodami „Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych”.

Autor: asp. Sebastian Rink/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

  • Uczestnicy kursu podczas zajęć dotyczących przepisów ruchu drogowego, które prowadzi policjant w sali odpraw KMP w Bydgoszczy.
  • zdjęcie grupowe uczestników akcji wraz z prowadzącymi zajęcia.
  • Uczestnicy szkolenia podczas rozwiązywania testu na prawo jazdy w sali ośrodka.
  • policjant rozmawia z grupą uczestników szkolenia
  • Marcin Gagacki instruuje kierowcę siedzącego za kierownicą.
  • Grupa uczestników podczas zajęć z pierwszej pomocy.
  • Policjant rozmawia z kursantami na placu ośrodka.
  • uczestnicy spotkania rozmawiają przy aucie WORD-u z Marcinem Gagackim.
  • Uczestnicy spotkania i prowadzący zajęcia podczas zajęć z pierwszej pomocy.
Powrót na górę strony