WIADOMOŚCI

„Bezpieczne ferie” - podsumowanie akcji na terenie naszego województwa

Data publikacji 10.02.2020

Długo wyczekiwane zimowe ferie w naszym województwie dobiegły końca. Policjanci, podczas tych dwóch tygodni przerwy w nauce, nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach naszego regionu, ale także przeprowadzili z dziećmi i młodzieżą liczne spotkania w ramach akcji „Bezpieczne ferie”. Niestety pomimo wzmożonych kontroli nie obyło się bez wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

W trosce o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych kujawsko-pomorscy policjanci prowadzili wzmożone działania kontrolne i profilaktyczne. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę zwracali na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszania się z dozwoloną prędkością, używania telefonów komórkowych, korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, głównie autokarów wiozących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy.

W trakcie ferii w woj. kujawsko-pomorskim policjanci skontrolowali 96 takich autokarów. W dwóch przypadkach policjanci ujawnili usterki, zatrzymali dowody rejestracyjne i zakazali kierowcom dalszej jazdy. Na zimowy wypoczynek dzieci pojechały sprawnymi autokarami.

Równolegle do działań kontrolnych prowadzone były działania profilaktyczne oraz organizowane spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach akcji „Bezpieczne ferie”. Policjanci podczas spotkań z dziećmi rozmawiali o bezpieczeństwie w trakcie zimowego wypoczynku, uczyli zasad prawidłowego poruszania się po drodze, szczególnie po zmroku i w złych warunkach pogodowych. Zachęcali również do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Niestety, pomimo działań policjantów, w czasie ferii zimowych na drogach naszego województwa doszło do 25 wypadków drogowych, w których 6 osób zginęło, a 20 zostało rannych.

 

 

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska