Wiadomości

Pieszy to równoprawny uczestnik ruchu drogowego. Też chce być bezpieczny na drodze

Data publikacji 20.02.2020

Piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zapewnienie im bezpieczeństwa należy do priorytetów bydgoskich policjantów. Stąd też liczne akcje i apele do kierowców o zwracanie uwagi i zwiększenie ostrożności podczas jazdy w rejonie przejść dla pieszych. Niestety, jak pokazują ostatnie dni, w dalszym ciągu dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych.

Jednym z nich jest sytuacja z ul. Wojska Polskiego, a Kombatantów w Bydgoszczy, gdzie znajduje się przejście dla pieszych wiodące przez trzy pasy ruchu. Na pierwszym pasie przed przejściem zatrzymuje się policyjny radiowóz, by umożliwić przejście pieszej idącej z dzieckiem w wózku. Na pasie obok robi to również inny kierowca. Natomiast lekceważy sytuację i łamie przepisy ruchu drogowego kobieta kierująca skodą, która nie ustępuje pierwszeństwa pieszej na przejściu dla pieszych. Na szczęście nikomu nic się nie stało, natomiast kierująca musiała liczyć się z natychmiastową reakcją policjantów, którzy przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych kilkanaście metrów dalej zatrzymali kobietę. Za popełnione wykroczenie ukarana została dwustuzłotowym mandatem i otrzymała 10 punktów karnych.

Niestety były też w ostatnich godzinach dwa zdarzenia z udziałem pieszych, którym kierowcy nie ustąpili pierwszeństwa i doprowadzili do ich potrącenia, a w konsekwencji spowodowania obrażeń.

Do pierwszego z wypadków doszło wczoraj (19.02.2020) o godzinie 11:35 przy ul. Stawowej w Bydgoszczy. Tam kierujący skodą 50-latek nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych i ją potrącił. 64-latka z urazem ciała została zabrana do szpitala.

Kilka godzin później, o 17:50, analogiczna sytuacja ma miejsce na ulicy Chołoniewskiego w Bydgoszczy. Kierujący bmw 20-latek potrącił przechodzącą prawidłowo przez przejście dla pieszych 39-latkę. Również ona z urazami trafiła do szpitala.

W obu przypadkach kierowcy odpowiedzą przed sądem za spowodowanie wypadku. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego ważne jest także wzajemne zrozumienie i poszanowanie wszystkich grup uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma prawo do znajdowania się na drodze, poruszania się po niej, a przede wszystkich każdy z nas ma prawo do bycia na tej drodze bezpiecznym.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony