Wiadomości

Odpowie za sprzedaż alkoholu i papierosów nieletniemu

Data publikacji 27.02.2020

Zarzut sprzedaży alkoholu nieletniemu usłyszy wkrótce ekspedientka jednego ze żnińskich sklepów. Kobieta sprzedała nastolatkowi 8 sztuk napojów alkoholowych oraz papierosy. A wystarczyło poprosić o dokument stwierdzający tożsamość.

Do zdarzenia doszło wczoraj (26.02.20) w godzinach porannych na terenie Żnina. Dyżurny żnińskiej komendy Policji został powiadomiony przez dyrekcję jednej ze szkół, że uczeń prawdopodobnie znajduje się pod wpływem alkoholu. 

Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, którzy prowadzili czynności w tej sprawie wynika, że 37-letnia ekspedientka sprzedała nieletniemu 8 sztuk napojów alkoholowych oraz papierosy. Co prawda kobieta poprosiła o okazanie dowodu osobistego, lecz 16-latek oznajmił, że zostawił go w innych spodniach. Takie wytłumaczenie było dla niej wystraczające. Całe zdarzenie zarejestrowała kamera monitoringu. Mieszkaniec powiatu nakielskiego zakupionym alkoholem podzielił się z dwoma kolegami. 

Ekspedientka usłyszy wkrótce zarzut i stanie przed sądem. Grozi jej kara grzywny. Odpowie również za sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletniemu, co stanowi wykroczenie. Przedsiębiorcy prowadzącemu punkt handlowy grozi teraz utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.
 
Przypomnijmy, że w przypadku wątpliwości co do wieku młodej osoby, sprzedawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek poprosić klienta o okazanie dokumentu tożsamości. I nie musi to być wyłącznie dowód osobisty. Do stwierdzenia wieku młodej osoby może posłużyć szkolna legitymacja.

Autor: podkom. Wioleta Burzych
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony