Wiadomości

Działania „Motocykliczni” na grudziądzkich drogach

Data publikacji 25.05.2020

Motocykliczni to kolejne działania prowadzone przez grudziądzkich policjantów z drogówki w ostatnim czasie. Niestety nie obyło się bez grzywień i zatrzymanych uprawnień do kierowania. Najwięcej wykroczeń to przekroczenie dozwolonej prędkości.

W sobotę (23.05) grudziądzcy policjanci w godzinach 6:00 – 22:00 prowadzili działania po nazwą „Motocykliczni”. Działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na kierujących, przekraczających dozwoloną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, a także nieprawidłowe zachowanie się kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. 

W działaniach brało udział 14 policjantów ruchu drogowego w tym policyjni motocykliści. W czasie trwania działań policjanci skontrolowali 115 kierujących, ujawnili 62 wykroczenia, zatrzymali 6 dowodów rejestracyjnych oraz 2 prawa jazdy, w tym jedno za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym, drugie za kierowanie po spożyciu alkoholu. Niestety najwięcej wykroczeń polegało na przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Zbyt szybka jazda to nie tylko jedna z głównych przyczyn wypadków i kolizji, ale także zdecydowanie większe ich skutki. Ustalono, że przeciętna reakcja kierowcy na pojawienie się przeszkody przed jego autem i wciśnięcie pedału hamulca to 0,8-1 s. Do tego trzeba doliczyć 0,3-0,4 s. na zadziałanie układu hamulcowego. W najlepszym razie jest to więc 1,1 s., w najgorszym - 1,4 s. W tym czasie samochód jadący ze stałą prędkością 50 km/ h przejeżdża dystans 15,3-19,4 m.

Apelujemy o bezpieczną i rozsądną  jazdę. Nie zawsze też prędkość dopuszczalna oznacza bezpieczną. 

Autor: asp.szt. Robert Szablewski
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

  • Policyjna kontrola.
  • Motocyklowy patrol.
  • Policjant na motorze.
Powrót na górę strony