WIADOMOŚCI

Światowy Dzień Roweru - brodniccy policjanci przypominają o bezpieczeństwie

Data publikacji 03.06.2020

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Warto w tym dniu przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa rowerzystów.

Z dnia na dzień warunki pogodowe ulegają znacznej poprawie, a co się z tym wiąże, wielu z nas przesiada się z samochodów na rowery.  Brodniccy policjanci apelują i przypominają wszystkim rowerzystom o prawidłowym zachowaniu się na drodze i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Korzystając z drogi, każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje prawa ale i obowiązki. W sezonie wiosenno-letnim obserwujemy zwiększoną ilość osób przemieszczających się po drogach rowerami. Jadąc rowerem jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego i musimy przestrzegać obowiązujących przepisów.

Policjanci przypominają rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego!

Pamiętajmy!

Rowerzysta na drodze jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca w samochodzie. Rowerzystę nie chroni maska samochodu ani pasy bezpieczeństwa.

Kierowco! Widząc przed sobą rowerzystę,  Zwolnij! Jedź z taką prędkością abyś mógł bezpiecznie go wyprzedzić bądź ominąć. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego rowerzysty. (co najmniej 1 m.)

Rowerzysta na chodniku

Chodniki są przeznaczone dla ruchu pieszych! Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy:

-  opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
-  szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Jeżeli  jedziemy  po chodniku, to warto pamiętać, że  jesteśmy tam tylko gośćmi. Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa pieszym, jechać powoli i ostrożnie. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli go bezpiecznie ominąć.

Ścieżki rowerowe

Rowerzyści mają swoją przestrzeń na drodze- ścieżki rowerowe. W powiecie brodnickim nie jest ich wiele, ale rowerzysta jadąc drogą gdzie jest ścieżka rowerowa lub wyznaczony pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku.

Przejścia dla pieszych!

Pasy przeznaczone są tylko dla pieszych!! Niestety nie wszyscy rowerzyści zwracają na to uwagę. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

Przypominamy! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

 

Autor: asp. szt. Agnieszka Łukaszewska
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak