Wiadomości

Jezioro Gopło pod nadzorem policjantów i ratowników wodnych

Data publikacji 07.07.2020

Radziejowscy policjanci, wspierani przez ratowników NWOPR, w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” dbają o bezpieczeństwo plażowiczów. W tym celu regularnie patrolują teren wokół zbiorników wodnych.

Wspólny patrol radziejowskich policjantów z grupy wodnej oraz ratowników z Nagoplańskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kontrolował wodniaków na jeziorze Gopło. Wspólnie sprawdzali trzeźwość osób, przebywających na łodziach i skuterach, wyposażenie jednostek, posiadanych uprawnień oraz zezwolenia wędkarskie.

Wszystko dla bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą, którzy swoim zachowaniem, czasami brakiem rozsądku, często doprowadzają do sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Policjanci zwracali uwagę także na kwestię nielegalnego połowu ryb, kłusownictwa, zaśmiecania oraz ładu i porządku publicznego na plażach i ośrodkach wypoczynkowych.

Od czerwca do służby na wodzie oddelegowywani są trzej radziejowscy policjanci, wyposażeni w łódź motorową „Harpun”. Ich zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo osób kąpiących się i uprawiających sporty wodne, jak również ludzi wypoczywających nad brzegami jezior i na pobliskich terenach. Do służby w patrolach wodnych kierowani są funkcjonariusze odpowiednio przeszkoleni w zakresie ochrony życia i zdrowia, posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych oraz kursy sternika motorowodnego.

Radziejowscy wodniacy przypominają kilka podstawowych zasady bezpiecznej kąpieli:

- pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. 
- zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
- nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. 
- nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

Autor: asp. szt. Marcin Krasucki
Publikacja: Kamila Ogonowska

  • Wspólny patrol policjantów i ratowników na łodzi
  • Policjant i ratownik na łodzi
Powrót na górę strony