Wiadomości

Wspólne patrole policjantów z WOPR-owcami i strażakami

Data publikacji 08.07.2020

Sępoleńscy policjanci, WOPR-owcy i strażacy prowadzili wspólne działania nad Jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim, pow. sępoleński. W trakcie patroli mundurowi dbali o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą.

Wakacje i dopisująca aura sprzyja masowemu, a przede wszystkim czynnemu wypoczynkowi nad wodą. Bezpieczeństwo korzystających z uroków tego typu relaksu leży w zainteresowaniu wielu służb. Dlatego też, w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, w miniony weekend sępoleńscy policjanci i strażacy razem z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pełnili służbę nad Jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim. W trakcie parolu mundurowi, zgodnie z głównymi celami tej akcji, propagowali właściwe zachowania nad wodą. Wypoczynek nad akwenami wiąże się głownie z przestrzeganiem zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania, uprawiania sportów wodnych, czy wędkowania.
Aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą należy przestrzegac kilku podstawowych zasad:

1. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby korzystać z kąpielisk, na których obecni są ratownicy WOPR sprawujący opiekę nad wypoczywającymi.
2. Absolutnie nie należy kąpać się na tzw. dzikich kąpieliskach oraz na kąpieliskach będących zalanymi żwirowniami lub gliniankami – są one bowiem bardzo głębokie, mają nierówne dno (w jednym miejscu może być płytko, a po przejściu kilku kroków można wpaść w głębię), a przede wszystkim nie ma na nich ratowników.
3. Zawsze należy przestrzegać regulaminu konkretnego kąpieliska – nie można zatem wypływać poza oznakowaną bojami taflę wody, jak również należy przestrzegać ewentualnych znaków dotyczących zakazu skakania do wody.
4. Należy pamiętać o tym, że skakanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się tragicznie – można zostać kaleką do końca życia z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego.
5. Nigdy nie należy wchodzić do wody, kiedy ratownicy umieszczają na maszcie czerwoną flagę – oznacza to bezwzględny zakaz kąpieli! Nie wolno lekceważyć tego znaku – jeśli ratownik umieszcza taką flagę na maszcie, to z jakiegoś powodu uważa, że kąpiel w danym momencie jest niebezpieczna i może zagrażać życiu wypoczywających!
6. Należy pamiętać też o tym, że spędzając nad wodą czas z dziećmi, nie wolno nawet na chwilę spuszczać ich z oczu – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie, dziecko bowiem może zostać  "podmyte" przez fale i wciągnięte w głębię wody, może też przewrócić się twarzą do wody i utopić się nawet na brzegu.
7. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – takie popisy także zwykle kończą się tragicznie, pod wpływem alkoholu nie czuć bowiem strachu, a nadmierna brawura może doprowadzić do tragedii.
8. Trzeba pamiętać też o tym, że do wody należy wchodzić stopniowo, nie można po długim wygrzewaniu ciała na słońcu wskakiwać do wody od razu, może to bowiem doprowadzić do wstrząsu termicznego.
9. W przypadku korzystania z łódki czy kajaka, koniecznie należy też założyć dopasowany do wzrostu i masy ciała kapok.
10. Pływając na materacu czy pontonie nie wolno wypływać za daleko, bowiem w ten sposób możemy zostać zniesieni przez prąd wody, co także może skończyć się tragicznie.

 


 

Autor: asp. szt. Igor Kurczych
Publikacja: Kamila Ogonowska

  • Wspólny patrol mundurowych przed wypłynięciem
  • Policjant na łodzi ze strażakiem
  • Wspólny patrol w łodziach na wodzie
Powrót na górę strony