Wiadomości

Policjanci wspierają WOPRowców

Data publikacji 16.07.2020

Policjanci wspólnie z ratownikami lipnowskiego WOPR-u kontrolują akweny. Prewencyjne działania kontrolne policji mają na celu ograniczenie liczby nieszczęśliwych wypadków i promowanie bezpieczeństwa. Woda, brawura i alkohol to szczególnie niebezpieczne połączenie.

WOPRowcy codziennie w godzinach 10.00-18.00 pełnią służbę na skępskim kąpielisku. W weekendy, nad bezpieczeństwem osób kąpiących się czuwają także na jeziorze Piaseczno. Brawura i alkohol to niebezpieczna mieszanka, która w sezonie letnim częściej pojawia się nad wodą, dlatego podczas wakacji w działaniach wspierają WOPRowców policjanci, regularnie patrolując obszary wodne podczas wspólnych służb.

Największy problem stanowią nieodpowiedzialne osoby, które do wody wchodzą po alkoholu lub chcą w takim stanie korzystać ze sprzętu wodnego. Mundurowi kontrolują trzeźwość osób prowadzących jednostki pływające oraz sprawdzają patenty i licencje na wymaganych statkach wodnych. Mogą także sprawdzić czy jednostki są odpowiednio wyposażone i zarejestrowane. Także ich wodowanie określone jest konkretnymi przepisami o czym często nie chcą pamiętać użytkownicy sprzętów wodnych. 

Tymczasem tylko w czerwcu i lipcu tego roku w wyniku utonięcia życie straciło już 98 osób!

Najważniejsze rady:
- bądź trzeźwy nad wodą,
- nie przeceniaj swoich możliwości,
- nie wahaj się wzywać pomocy, gdy jesteś w niebezpieczeństwie – śmierć z powodu utonięcia to często cicha śmierć, bo nie mamy odwagi lub siły wzywać pomocy,
- bacznie obserwuj towarzyszy wodnych zabaw i nie udawaj zagrożenia, jeśli go nie ma,
- wchodź do wody spokojnie, by stopniowo przyzwyczaić organizm do zmiany temperatury otoczenia,
- korzystaj z wyznaczonych, strzeżonych kąpielisk, to może uratować Ci życie,
- przestrzegaj regulaminów kąpielisk i przepisów wodnych – są po to, by Cię chronić,
- pamiętaj, że ratownik wodny podczas działań korzysta z uprawnień funkcjonariusza publicznego.

Autor: podkom. Małgorzata Małkińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony