Wiadomości

„Bezpieczeństwo – oczekiwania, działania i rzeczywistość”

Data publikacji 07.04.2009

W miniony piątek (27.03.br.) policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej ds. Nieletnich i Patologii KMP w Bydgoszczy w ramach akcji “Bezpieczeństwo, oczekiwania i rzeczywistość” spotkali się z młodzieżą klas I Liceum ...

W miniony piątek (27.03.br.) policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej ds. Nieletnich i Patologii KMP w Bydgoszczy w ramach akcji “Bezpieczeństwo, oczekiwania i rzeczywistość” spotkali się z młodzieżą klas I Liceum Ogólnokształcącego nr VIII. Podczas spotkań  funkcjonariusze zgodnie z programem prowadzili zajęcia na temat konsekwencji prawnych popełniania czynów karalnych oraz zachowań świadczących o demoralizacji przez nieletnich na podstawie Ustawy z dnia 26 października 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
 
 
 
„Bezpieczeństwo – oczekiwania, działania i rzeczywistość”
 
Komenda Miejska Policji i Straż Miejska w Bydgoszczy wyszła z inicjatywą zorganizowania pilotażowego programu prewencyjno edukacyjnego z zakresu ogólnie pojmowanego bezpieczeństwa. Przedsięwzięcie to prowadzone jest wspólnie z Służbą Ochrony Kolei Oddział w Bydgoszczy, Żandarmerią Wojskową w Bydgoszczy oraz Maltańską Służbą Medyczną oddział w Bydgoszczy.
 
Prowadzona przez wszystkie służby tematyka zajęć ma zachęcić młodzież do działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w środowisku w którym się znajduje, w taki sposób aby oczekiwania jakie mają stały się rzeczywistością w ich życiu codziennym. Nasze działania mają pokazać im, że w dużej mierze bezpieczeństwo nas wszystkich zależy nie tylko od sprawności działania wszystkich służb do tego powołanych ale również od ich postawy i prawidłowego zrozumienia takich słów jak tolerancja, równouprawnienie, wolność.
 
Podstawowym celem programu jest zminimalizowanie najdrobniejszych przejawów patologii wśród dzieci i młodzieży poprzez podniesienie świadomości prawnej uczniów, ich rodziców, kadry szkoły z zakresu konsekwencji prawnych przestępczości i demoralizacji nieletnich oraz właściwego zachowania w sytuacjach zagrożeń.

Cele szczegółowe:

- Zapobieganie zachowaniom związanym z naruszeniem nietykalności cielesnej, godności
i czci osoby
- Eliminowanie zachowań agresywnych skutkujących uszkodzeniem ciała, bójką, pobiciem, przestępstwami rozbójniczymi
- Edukacja w zakresie sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych zagrażających życiu, zdrowiu oraz mieniu
- Promowanie zachowań bezpiecznych i zdrowego stylu życia.

Działania zmierzające do realizacji celu:


1. Podniesienie świadomości prawnej uczniów poprzez przeprowadzenie zajęć przez wszystkie podmioty biorące udział w programie z każdą klasą w zakresie:

- Policja – konsekwencje prawne przestępczości i demoralizacji nieletnich,
- Straż Miejska – reagowanie i zachowanie się w sytuacjach zagrożeń,
- Żandarmeria Wojskowa – zadania Wojska Polskiego w zakresie bezpieczeństwa publicznego,
- Straż Ochrony Kolei – bezpieczeństwo w środkach komunikacji publicznej,
- Maltańska Służba Medyczna – pierwsza pomoc przedmedyczna.

2. Podniesienie świadomości prawnej kadry pedagogicznej w szkołach, poprzez realizację szkolenia z zakresu procedur postępowania oraz metod współpracy
z Policja i Strażą Miejską w przypadku zaistnienia na terenie szkoły czynu zabronionego oraz ujawnienia nieletniego zagrożonego demoralizacją.

3. Podniesienie świadomości prawnej rodziców uczniów objętych programem z zakresu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz konsekwencji prawnych przestępczości
i demoralizacji nieletnich.

4. Podsumowanie działań programowych poprzez zorganizowanie finału, w trakcie którego młodzież zaprezentuje swoje umiejętności i zainteresowania oraz możliwości atrakcyjnego i konstruktywnego spędzania czasu wolnego.

W roku szkolnym 2007/2008 programem został pilotarzowo przeprowadzony w LO nr I w Bydgoszczy. W roku szkolnym 2008/2009 w przedsięwzięciu biorą udział 4 bydgoskie placówki oświatowe.


Opracowano na podstawie informacji przesłanej

przez mł. asp. Paulinę Więcławską
z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej i Nieletnich
KMP w Bydgoszczy
 
 
 
 

Autor: Slawomir_Ruge
Publikacja: Slawomir_Ruge

Powrót na górę strony