Działania ,,Bezpieczny rowerzysta na drodze” w powiecie świeckim
Świeccy policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny rowerzysta na drodze”, podczas których promowali ich bezpieczne i odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym.
W trosce o poprawę bezpieczeństwa coraz liczniejszej grupy rowerzystów, policjanci z komendy w Świeciu prowadzili dzisiaj (19.08.20) działania pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta na drodze” promujące bezpieczne, zgodne z przepisami i odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym.
Nieodpowiedzialne zachowanie rowerzystów może prowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. W zderzeniu z samochodem cyklista jest bez szans. Apelujemy również o właściwe zachowanie się kierujących jednośladami wobec pieszych. Tu z kolei bardziej poszkodowane mogą być osoby poruszające się na własnych nogach.
Rowerzyści mają obowiązek poruszania się ścieżką dla rowerów lub w razie jej braku jezdnią. Chodnik jest dla pieszych. Wyjątek stanowią tzw. ścieżki dla rowerów i pieszych, których coraz więcej jest na terenie naszego powiatu. Amatorzy dwóch kółek mogą się po nich poruszać, jednak pierwszeństwo mają tam zawsze piesi. Wzajemny szacunek i wyrozumiałość mogą zapobiec nie jednemu incydentowi. Podczas jazdy bezwzględnie należy stosować się do przepisów ruchu drogowego.
Na ścieżce rowerowej:
· Jeżeli na trasie, którą jedziemy jest wyznaczona ścieżka rowerowa to właśnie po niej każdy rowerzysta powinien się poruszać. Po ścieżce, tak jak na jezdni obowiązuje ruch prawostronny.
· Na wszelkiego rodzaju przejazdach rowerowych należy zachować szczególną ostrożność i uważać na pojazdy znajdujące się w pobliżu.
· Uważać na miejsca, gdzie znajdują się wyjazdy z posesji.
Na jezdni:
· Rowerzysta jadąc jezdnią jest zobowiązany do poruszania się wzdłuż jej prawej krawędzi.
· Wykonując jakiekolwiek manewry należy je odpowiednio wcześnie zasygnalizować.
Zgodnie z przepisami rowerzysta nie może:
· Przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych (może przejeżdżać przez jezdnię tylko wtedy gdy jest wyznaczony przejazd, w innym wypadku powinien zejść z roweru i go przeprowadzić)
· Jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.
· Czepiać się innych pojazdów.
· Rozmawiać przez telefon komórkowy wymagający trzymania w ręku.
· Kierować pod wpływem alkoholu
Autor: sierż.szt. Damian Ejankowski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak