Wiadomości

Akcja Roadpol Safety Days na drogach powiatu bydgoskiego

Data publikacji 21.09.2020

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy włączyli się w inicjatywę Roadpol Safety Days, której celem jest zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków drogowych. Akcja wpisuje się w cykliczną kampanię pn. Europejski Tydzień Mobilności, przypadający na dni 16-22 września.

Średnio codziennie na europejskich drogach ginie 70 osób. Dzięki współpracy Policji i instytucji zajmujących się bezpieczeństwem w ruchu drogowym w krajach na terenie Europy, dążymy do uzyskania pożądanej liczby, jaką jest liczba zero - zero wypadków drogowych w ciągu jednego dnia. Każdego roku na drogach całego świata ginie 1,35 mln osób. Dlatego powstała inicjatywa osiągnięcia bezpieczeństwa drogowego, która wymaga powszechnej współpracy i koordynacji. Bydgoscy policjanci włączyli się w tą inicjatywę.

W piątek (18.09.2020) funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego w Bydgoszczy w ramach akcji Roadpol Safety Days prowadzili wzmożone działania ukierunkowane przede wszystkim na najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami, których skutkiem niejednokrotnie jest śmierć na drodze. Celem eliminowania tego typu zachowań prowadzone były w wielu miejscach na terenie Bydgoszczy i powiatu pomiary prędkości, m.in. na drodze krajowej nr 10, gdzie właśnie brawura i prędkość ostatnimi czasy doprowadziły do wielu ludzkich tragedii. W tym ważnym dla bezpieczeństwa ruchu drogowego dniu policjanci bydgoskiej drogówki byli wspierani przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, a także inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Jednak działania na rzecz Roadpol Safety Days to nie tylko pomiar prędkości. Policjanci zwracali uwagę również na inne niebezpieczne wykroczenia, jak niezgodne z prawem manewry wyprzedzania czy omijania w rejonach przejść dla pieszych, niezgodne z przepisami korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy, czy niestosowanie się do znaków drogowych i sygnałów świetlnych mających szczególny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Kontrole dotyczyły także bezpiecznego przewożenia pasażerów, w tym dzieci.

Policjanci Komendy Miejskiej w Bydgoszczy zaprosili do współpracy Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy. Dni Bezpieczeństwa ROADPOL swoją obecnością wsparł przedstawiciel bydgoskiego PZMotu, Pan Łukasz Chorzępa. Wspólnie z funkcjonariuszami przestrzegali kierujących przed skutkami lekkomyślnych i niebezpiecznych zachowań za kierownicą. Zatrzymywani do kontroli drogowej kierujący, poza poddaniem się rutynowym czynnościom wykonywanym przez policjantów, byli uświadamiani m.in. jak bezpiecznie z perspektywy kierującego pokonywać miejsca, w których znajdują się przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. W ramach tych działań informacyjno-edukacyjnych policjanci podkreślali istotną kwestię stosowania się do ograniczeń prędkości na drogach, której to przekraczanie poza karą finansową wiąże się niejednokrotnie z tragedią, mającą wpływ nie tylko na dalsze życie ofiar i sprawców wypadków, ale także ich rodzin. Aby kontakt z patrolem Policji pozostał w pamięci kierujących jako pozytywne wydarzenie, wszystkim wręczono drobne upominki, ufundowane przez bydgoski PZMot. Warunkiem jednak było symboliczne podpisanie zobowiązania do stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Jeżeli w kontrolowanych pojazdach były przewożone dzieci, również otrzymały specjalnie przygotowane na tą okazję pamiątki.

Autor: asp. Szymon Porażyński/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

  • Deklaracja, tarcza do zatrzymywania pojazdów na tle kamizelki odblaskowe z napisem policja
  • Policjanci podczas kontroli drogowej pojazdu.
  • Policjanci podczas kontroli drogowej pojazdu (2)
  • Policjant podaje kierowcy pojazdu deklarację do podpisania.
  • Policjanci podczas działań.
  • Pracownik PZMotu wręcza kierowcy materiały profilaktyczne. Obok stoi policjant.
Powrót na górę strony