Policjanci pracują z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa
Miniony rok był kolejnym, kiedy policjanci powiatu inowrocławskiego intensywnie działali z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie służące mieszkańcom do zgłaszania sygnałów nieakceptowanych społecznie zachowań pracowało „pełną parą”. W 2020 roku policja odczytała z mapy 1419 informacji.
Napływające do policji, za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, informacje o zagrożeniach są analizowane, po czym podejmuje się działania adekwatne do ustaleń. Wszystko po to, aby niwelować zagrożenia, które zaobserwowali mieszkańcy.
Na terenie powiatu inowrocławskiego w minionym roku było 1419 zgłoszeń, to o 178 więcej niż w 2019 r. W 113 przypadkach policja przekazała potwierdzone zgłoszenia do innych instytucji kompetentnych do ich zniwelowania.
Najwięcej sygnałów dotyczyło bezpieczeństwa na drogach: 339 zgłoszeń to nieprawidłowe parkowanie, 268 przekroczenie prędkości, 185 niewłaściwa infrastruktura drogowa, 88 zła organizacja ruchu drogowego.
259 sygnałów dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, 55 dzikich wysypisk śmieci. Były też zgłoszenia, które dotyczyły używania środków odurzających (48), wałęsających się psów (20), miejsc niebezpiecznych na wodach (3).
Wszystkie zgłoszenia na Mapę, policjanci sprawdzali i to niejednokrotnie. Takie działania mają służyć poprawie bezpieczeństwa. Warto wiedzieć o tym narzędziu i sygnalizować policji to, co w bliskim sąsiedztwie przysparza problemów.
Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz