Fałszowali dokumenty w sprawie „samochodowej” - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Fałszowali dokumenty w sprawie „samochodowej”

Data publikacji 12.02.2021

Śledztwo dotyczące kradzieży aut z wypożyczali, na podstawie sfałszowanych dokumentów, nabiera tempa. Teraz policjanci zatrzymali m.in. fałszerzy, a prokurator wnioskował o aresztowanie.

Policjanci Wydziału Kryminalnego zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej,. Jak wynika z ustaleń, w okresie od stycznia do czerwca 2020 r.  w Bydgoszczy  i innych miejscowościach położonych na terenie całego kraju, członkowie grupy dokonali wyłudzeń co najmniej 19 pojazdów dostawczych oraz specjalistycznych, w tym lawety, o łącznej wartości przekraczającej 2 miliony złotych z wypożyczalni samochodowych.

Jak ustalili kryminalni, w celu zawarcia umów oraz wypożyczenia pojazdów członkowie grupy przedkładali podrobione dowody osobiste oraz prawa jazdy.

Zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzeń  usłyszało 11 podejrzanych. Wśród nich znajdują się zarówno osoby, które osobiście wyłudzały auta z wypożyczalni, posługując się sfałszowanymi dokumentami, jak i kierowcy przewożący je do tzw. „dziupli” zlokalizowanych na terenie całego kraju. gdzie finalnie pojazdy te były rozbierane na części, a także paserzy, którzy te części sprzedawali. Troje z nich, na wniosek prokuratora, trafiło do aresztu. Wobec pozostałych zastosowano policyjny dozór, poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju. W celu zapieczenia przyszłych kar prokurator zabezpieczył także mienie podejrzanych, tj. nieruchomości, pojazdy i pieniądze.

W dniu 3 lutego 2020 r. policjanci zatrzymali do sprawy kolejne cztery osoby. Dwie z nich to mieszkańcy województwa pomorskiego, ojciec z córką, którzy trudnili się fałszowaniem dokumentów na szeroką skalę. W miejscach ich zamieszkania policjanci znaleźli przedmioty świadczące o podrabianiu różnego rodzaju dokumentów, w tym: dowodów osobistych, praw jazdy, świadectw ukończenia szkół, kursów, egzaminów, zaświadczeń o zarobkach oraz różnego rodzaju certyfikatów czy dokumentów urzędowych.

Podejrzani posiadali „warsztat” profesjonalnie wyposażony w urządzenia, narzędzia, środki pisarskie i chemiczne, folie i hologramy niezbędne do nielegalnego wytwarzania dokumentów.

Oboje usłyszeli zarzuty m.in. zarzuty popełnienia przestępstw podrabiania dokumentów. Sąd Rejonowy w  Bydgoszcz, na wniosek prokuratora, zdecydował o ich aresztowaniu. Oboje są dobrze znani organom ścigania. Odpowiadali już za udział w grupie przestępczej dokującej fałszowania dokumentów..

 

Autor: Opracowano na podsatwie komunikatu Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

 • Hologramy z dokumentów.
 • Różne pieczątki.
 • Rolki folii do dokumentów.
 • Podrobiony dowód osobisty.
 • Narzędzie do podrabiania dokumentów.
 • Naklejki na napisem RP.
 • Dłoń trzymająca naklejki z godłem.
 • Podrobione znaki opłaty sądowej.
 • Przedmioty pochodzące z przestępstwa leżące na stole
 • dłoń w rękawiczce trzymająca przedmiot pochodzący z przestępstwa
 • podrobione dokumenty leżące na stole