Wiadomości

W ramach akcji „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” w KWP w Bydgoszczy powstał spot profilaktyczny "Bądź SMART na przejściu dla pieszych"

Data publikacji 19.03.2021

"Bądź SMART na przejściu dla pieszych" to hasło skierowane głównie do pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Właśnie z myślą o tej grupie użytkowników dróg powstał spot uświadamiający, jak istotna jest rozwaga, rozsądek i ostrożność. Zatem „BĄDŹ SMART NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH" apelują kujawsko-pomorscy policjanci!

Jak pokazują dane statystyczne w 2020 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 826 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 133 osoby (w tym 34 pieszych), a 859 zostało rannych. Z winy pieszego doszło do 43 wypadków, z czego najwięcej zdarzeń polegało na nieostrożnym wejściu na jezdnię przed jadący pojazd. Natomiast z winy kierującego zaistniało 738 wypadków, z czego, aż do 92 wypadków doszło poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, w których  zginęło 10 pieszych, a 86 zostało rannych.

Celem akcji jest przypominanie, ale też uświadamianie szczególnie zagrożeń związanych między innymi z:

  • bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • wejściem na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,
  • chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,
  • korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Jak często winę za wypadek ponosi kierowca? Jak często sam pieszy nie dba o swoje bezpieczeństwo przechodząc w miejscach niedozwolonych, albo patrząc cały czas w ekran telefonu? Na te pytania odpowiedzmy sobie sami!

Stąd apel „BĄDŹ SMART NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH"!

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony