Wiadomości

Bydgoscy „wodniacy” ujawnili nielegalny połów ryb

Data publikacji 30.03.2021

Za nielegalny połów ryb w obrębie chronionym odpowie bydgoszczanin, który zignorował zakaz. Jego poczynania wędkarskie ujawnili policyjni „wodniacy”, którzy pełnili w tym czasie służbę w rejonie Kanału Bydgoskiego.

Każdego roku w okresie od 15 marca do 31 maja obowiązuje zakaz połowu ryb na rzece Brdzie. Wszystko to zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, które wprowadza okres ochronny dla ryb. Natomiast Uchwałą Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w okresie od 1 grudnia do 31 marca okres ochronny dla ryb obejmuje również obszar wód Kanału Bydgoskiego od śluzy Okole do ujścia rzeki Brdy oraz obszar rzeki Brdy 150 metrów powyżej i 100 metrów poniżej ujścia Kanału Bydgoskiego do Brdy. Dlatego też bydgoscy „wodniacy” reagują na wszelkie wykroczenia i przestępstwa popełniane w oparciu o te przepisy oraz Ustawę o rybactwie śródlądowym.

Właśnie w oparciu o Ustawę o rybactwie śródlądowym odpowie 51-latek, który w minioną niedzielę (28.03.2021) uprawiał amatorski połów ryb w obrębie chronionym, jakim jest Kanał Bydgoski w okolicy śluzy Okole. Mężczyzna łowił ryby w okresie ochronnym dla ryb, który przypada w tym miejscu w okresie od 1 grudnia do 31 marca.

Zobaczyli to policjanci z Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych bydgoskiej komendy, którzy pełnili służbę patrolując tereny w rejonie Brdy oraz Kanału Bydgoskiego.

Mężczyzna został wylegitymowany oraz poinformowany o popełnieniu przestępstwa z uwagi na okres ochronny dla ryb. Zgodnie z przepisami został mu zabezpieczony sprzęt wędkarski. Wędkarzowi zostało wystawione wezwanie do stawiennictwa w Posterunku Policji na Osowej Górze, gdzie usłyszy zarzut dotyczący nielegalnego połowu ryb.

Za tego typu przestępstwo może mu grozić kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

  • Policjant stoi przy wędkarzu, który łowi ryby w rzece.
  • Policjant i wędkarz stoją nad rzeką. Wędkarz składa sprzęt wędkarski.
  • dwie wędki leżące na masce radiowozu przy napisie policja.
  • tablica informacyjna o zakazie połowu ryb umieszczona na słupie w rejonie rzeki
Powrót na górę strony