Bezpieczne Święta Wielkanocne na drogach - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Bezpieczne Święta Wielkanocne na drogach

Data publikacji 01.04.2021

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, pomimo trwającego stanu epidemii, należy spodziewać się nasilenia ruchu na drogach. W związku z powyższym, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, kujawsko-pomorscy policjanci obejmą nadzorem przede wszystkim drogi o największym zagrożeniu bezpieczeństwa. Funkcjonariusze będą kontrolować prędkość z jaką poruszają się kierowcy, ich stan trzeźwości oraz stan techniczny pojazdów.

Pomimo trwającego stanu epidemii należy spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu pojazdów i pieszych. Dlatego też w dniach 2-5.04.2021 r. kujawsko-pomorscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego, w szczególności na drogach o największym zagrożeniu bezpieczeństwa.

Policjanci w tych dniach będą:

  • eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
  • reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
  • sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach,
  • zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Biorąc pod uwagę rozpoczynający się sezon dla motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów, kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelką cenę - ta cena może być bardzo wysoka.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozsądek i wyobraźnię na drodze oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków i niewsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu!

W ubiegłym roku, w okresie Świąt Wielkanocnych (10-13.04.20), na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 4 wypadków drogowych, w których zginęła
1 osoba, a 3 zostały ranne. Odnotowano również 107 kolizji.

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2019 r., poz. 1968 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

  • 3 kwietnia 2021 r. od godz. 18:00 do godz. 22.00
  • 4 kwietnia 2021 r. od godz. 8:00 do godz. 22:00
  • 5 kwietnia 2021 r. od godz. 8:00 do godz. 22:00

Autor: mł. asp. Agnieszka Bubień
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak