Policjanci uniemożliwili eksplozję gazu w kamienicy - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Policjanci uniemożliwili eksplozję gazu w kamienicy

W sobotnią noc (3.04.2021r.) policjanci z Tucholi zatrzymali mężczyznę, który chciał doprowadzić do wybuchu gazu kamienicy. Podejrzany uszkodził wąż kuchenki gazowej, włączył piekarnik i zostawił nieopodal zapalony znicz. Dzięki skutecznej akcji policjantów nie doszło do tragedii. Mężczyzna trafił na 3 miesiące do aresztu.

W sobotę (3.04.21r.) ok. godz. 22:00 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zakłócenia porządku, przez nietrzeźwego mężczyznę w kamienicy w centrum starego miasta.

Skierowani na miejsce policjanci od razu zauważyli agresywnego i pobudzanego delikwenta. Wyczuli też od mężczyzny silną woń alkoholu, co zapewne utrudniało komunikację. Agresor nawet w obecności mundurowych nie chciał się uspokoić. Swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla mieszkańców. Podjęto decyzję o umieszczeniu mężczyzny w policyjnym areszcie w celu wytrzeźwienia.

W trakcie wykonywania przez policjantów czynności, agresor wielokrotnie powtarzał, by mundurowi sprawdzili jego mieszkanie. Okazało się, że mężczyzna uszkodził wąż doprowadzający gaz do kuchenki i odkręcił zawory palników. Policjanci natychmiast wrócili na miejsce. Przed kamienicą stało już kilka osób, informujących o silnym zapachu gazu dochodzącym z mieszkania zatrzymanego. Policjanci zamknęli główny zawór doprowadzający gaz i jednocześnie ewakuowali ponad dwudziestu mieszkańców. Na miejsce przyjechała również Jednostka Państwowej Straży Pożarnej, z którą zabezpieczono mieszkanie. Czujniki obecności gazu wskazywały jego wysokie stężenie. Po wywietrzeniu lokalu okazało się, że wąż doprowadzający gaz do kuchenki został celowo uszkodzony. Ponadto włączony był również piekarnik elektryczny, a na klatce schodowej, przy licznikach gazowych znajdował się zapalony znicz. 

Po ponownym sprawdzeniu przez strażaków stężenia gazu, mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów. Dzięki skutecznej akcji nie doszło do tragedii.

We wtorek (6.04.21r.) w miejscowej prokuraturze mężczyzna  usłyszał zarzut sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia utraty życia i zdrowia mieszkańców oraz zniszczenia mienia o znacznych rozmiarach. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego, 55-letniego mieszkańca Tucholi, 3-miesięczny areszt.

Za popełnione przestępstwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 

 

Autor: mł. asp. Bartosz Wiese
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz