Niewybuch i ewakuacja - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Niewybuch i ewakuacja

Data publikacji 07.04.2021

Gdy tylko służby potwierdziły, że znalezisko to niewypał, konieczna była ewakuacja ludzi. Pocisk ważący kilkadziesiąt kilogramów był zakopany w ziemi w Szadłowicach.

W miejscowości Szadłowice, pow. inowrocławski, wczoraj (06.04.21) został wykopany z ziemi niewybuch. To przedmiot o wymiarach około 80 na 20 cm, ważący orientacyjnie około 50 kg. Na miejscu działali policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, którymi dowodził asp. szt. Patryk Nadolny oraz wojskowi saperzy i straż pożarna.  

Z uwagi na zagrożenie ewakuowano kilkadziesiat osób z okolicznych budynków. Droga krajowa numer 15 na wysokości miejscowości Szadłowice została czasowo zamknięta. Policjanci kierowali objazdami do czasu wydobycia niebezpiecznego przedmiotu. Zabrali go saperzy, by zdetonować na poligonie. Bardzo dobrze, gdy znalazcy niewybuchów informują służby o odkryciach, bo to one są odpowiednie do tego, by  bezpiecznie je przewieźć.

- Niewłaściwe obchodzenie się z niewybuchami, ruszanie ich, rozkręcanie, czy rzucanie jest realnym zagrożeniem i grozi wybuchem. Przedmioty te bowiem,pomimoo wielu lat przebywania w ziemi, są nadal realnym zagrożeniem. Brak świadomości o tym może doprowadzić do nieszczęścia, a nawet śmierci. „Na własną rękę” nie wolno pozbywać się takich przedmiotów – informuje asp. szt. Patryk Nadolny.

W przypadku znalezienia niewybuchów natychmiast należy powiadomić Policję, która działa całodobowo i poinformuje grupę saperską. Kontaktując się z policją należy podać dokładne miejsce odnalezienia, w miarę możliwości określić co zostało znalezione i wygląd przedmiotu. Należy również podać kontakt telefoniczny do osoby, która ma wiedzę o znalezisku.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

 • Widok na dziurę w ziemi w której znajduje się niewybuch
 • Widok na dziurę w ziemi w której znajduje się niewybuch
 • Widok na dziurę w ziemi w której znajduje się niewybuch

Pliki do pobrania

 • 294.55 KB
  Widok na dziurę w ziemi w której znajduje się niewybuch
 • 220.76 KB
  Widok na dziurę w ziemi w której znajduje się niewybuch
 • 244.76 KB
  Widok na dziurę w ziemi w której znajduje się niewybuch