Wpadł internetowy oszust - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Wpadł internetowy oszust

Zatrzymany w świąteczny poniedziałek 19 letni mieszkaniec gminy Chełmża już usłyszał kilkanaście zarzutów oszustw, których dokonał na terenie całej Polski. Policjanci zapowiadają dalszy rozwój tej sprawy.

19 latek zatrzymany, w świąteczny poniedziałek, przez policjantów z Chełmży usłyszał trzynaście zarzutów dokonanych oszustw. Jak ustalili policjanci młody mężczyzna od stycznia ubiegłego roku, za pośrednictwem  internetowych portali aukcyjnych i społecznościowych oferował do sprzedaży najróżniejsze przedmioty. Były wśród nich łóżeczka i wózki dziecięce,  różnego typu wielozadaniowe zegarki oraz rower. W celu wprowadzenia nabywcy w błąd kilkakrotnie  posłużył się  również dowodem osobistym innej osoby.

Oszukiwał kupujących praktycznie z całej Polski.  Pokrzywdzeni, którzy zostali  oszukani przez niego pochodzą z m.in. z Wrocławia, Legnicy, Bydgoszczy, Gdyni, Nowego Sącza i Zakopanego. To właśnie między innymi  do tych osób nigdy nie dotarł oferowany  na portalach towar, a oni sami do dziś nie odzyskali pieniędzy. Sprawca z takiego procederu uczynił sobie stałe źródło utrzymania.

Wiedząc, co ma na sumieniu ukrywał się przed organami ścigania. Policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili jego miejsce przebywania. Sprawca był tak zaskoczony i zdeterminowany, że próbował jeszcze uciekać przed policjantami. Na niewiele się to jednak zdało, bo po chwili był już w rękach kryminalnych.

Wczoraj (06.04) prokurator zdecydował, że tego nastolatka obowiązuje zakaz opuszczania kraju, będzie musiał wpłacić kilka tysięcy poręczenia majątkowego i ma nakaz zgłaszania się na dozór przez wszystkie dni w tygodniu do najbliższej jednostki Policji. Za dokonane wyłudzenia grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Śledczy zapowiadają jednak, że to nie koniec tej sprawy. Ich ustalenia świadczą o tym, że sprawa może mieć dalszy ciąg i przewidują jej dalszy rozwój, bowiem osób  oszukanych może być więcej. Wówczas podejrzany może usłyszeć nawet kilkadziesiąt kolejnych zarzutów.

Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz