Wiadomości

Ty też masz wpływ na bezpieczeństwo

Taką możliwość daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policyjne narzędzie przynosi pożądane efekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Możesz poinformować policję o sygnałach, które są uciążliwie społecznie.

Korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć na niej wybrane zagrożenie i „kliknąć” w miejsce, gdzie ono występuje. Policjanci to zweryfikują i zadziałają, by je usunąć.

W I kwartale 2021 roku koordynatorzy mapy odczytali na terenie powiatu inowrocławskiego łącznie 387 zgłoszeń. Weryfikacja ich skutkowała tym, że 116 sygnałów policjanci potwierdzili. 49 zgłoszeń zostało przekazanych innym instytucjom, w których kompetencjach leży ich niwelowanie.

Najwięcej sygnałów dotyczyło: niewłaściwej infrastruktury drogowej 152 (potwierdzonych  45), nieprawidłowego parkowania 118 (47), przekraczania dozwolonej prędkości 27 (8), spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym 26 (1), dzikich wysypisk śmieci 16 (6), złej organizacji ruchu drogowego 13 (5), aktów wandalizmu 9 (4).

Cieszy fakt, że mieszkańcy chętnie korzystają z Mapy i w ten sposób mają wpływ na to, co dzieje się w okolicy, w której mieszkają. Warto pracować z Mapą, bo daje ona możliwość zaangażowania wszystkich w poprawę bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze sprawdzają i weryfikują wszystkie niepokojące sygnały. Te potwierdzone mają dalszy ciąg i konsekwencje prawne. Należy jednocześnie podkreślić, że zgłoszenie na Mapie nie wymaga pilnej interwencji. W takich przypadkach zgłoszenia należy kierować pod numer alarmowy 112.

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony