Wiadomości

Forum Bezpieczeństwa w Sieci z uczniami bydgoskiej "budowlanki"

Data publikacji 29.04.2021

Policjantka Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście sierż. szt. Małgorzata Tworek - Haraszkiewicz, wzięła udział w Pierwszym Forum Bezpieczeństwa w Sieci. Wszystko w ramach projektu edukacyjnego “Przystań w sieci”, organizowanego przez Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Dzień ten został ogłoszony Dniem Świadomego Korzystania z Internetu.

Podczas wydarzenia policjantka poruszyła najbardziej istotne kwestie w związku z dużym wzrostem aktywności młodzieży w sieci, spowodowanej utrzymującą się sytuacją pandemiczną. Powszechnie wiadomym jest, że sytuacja ta sprzyja również zwiększonej aktywności oszustów i sprawców przestępstw internetowych.

W związku z powyższym, po raz kolejny młodzież została uświadomiona o konieczności dbałości o własną tożsamość, ale także prezentowanych zachowań wobec innych. Pamiętać należy bowiem, że internet jest przestrzenią publiczną. Przestrzenią, w którą wpadają wszystkie udostępniane zdjęcia i informacje, natomiast żadnej z nich nie da się całkowicie z sieci internetu wydobyć. Również złudne poczucie anonimowości w internecie, popycha często do działań prowadzących do konfliktów z prawem, jak również stania się ofiarą niechcianych ataków.

Młodzież chętnie zadawała pytania i podejmowała dyskusje na poruszane tematy. Nie pominięto również istotnej kwestii odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa, która rzutuje przecież na przebieg kariery zawodowej oraz przyszłość każdego z nich.

Forum, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, odbywało się za pośrednictwem patformy edukacyjnej MS Teams.

Autor: sierż. sztab. Małgorzata Tworek-Haraszkiewicz OPSNiP KP Bydgoszcz Śródmieście
Publikacja: kom. Przemysław Słomski