Wiadomości

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących w długi majowy weekend

Data publikacji 30.04.2021

Tegoroczna „majówka”, mimo trwającego stanu pandemii, będzie sprzyjała zwiększeniu natężenia ruchu na drogach. Policjanci, podczas długiego weekendu, będą podejmować wszelkie działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym.

Przed nami długi majowy weekend. W nadchodzących dniach 1-3 maja należy przygotować się na podejmowanie przez Policję wszelkich działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenia zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

Należy zakładać, że tegoroczna „majówka”, mimo trwającego stanu pandemii i niezależnie od warunków pogodowych, sprzyjała będzie zwiększeniu natężenia ruchu osób, przede wszystkim tych udających się do miejsc wypoczynku.

Długi majowy weekend charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niechronionych użytkowników dróg, dlatego też na drogach spodziewać należy się większej ilości patroli ruchu drogowego. Policjanci będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli.

Policjanci w tych dniach będą:          

  • eliminować z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu,
  • reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
  • sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach,
  • zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

W wydłużony majowy weekend może być zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.

Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno do zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg. Niestety, nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kolejny raz zwracamy się z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, a także innych niewinnych osób poruszających się po drodze.                                                                                                              

W ubiegłym roku podczas „majowego weekendu”, który trwał od 30.04.2020 r. do 3.05.2020 r. na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 4 wypadków drogowych, w których 5 osób zostało rannych.

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE MAJOWEGO WEEKENDU

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2021 r., poz. 783); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach:

  • 30 kwietnia od godziny 18:00 do godziny 22:00
  • 1 maja od godziny 8:00 do godziny 22:00
  • 2 maja od godziny 18:00 do godziny 22:00
  • 3 maja od godziny 8:00 do godziny 22:00

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony