Wiadomości

Unikatowy eksponat na policyjną wystawę

Data publikacji 07.05.2009

Pierwszy kolekcjoner odpowiedział na apel KWP w Bydgoszczy! Pan Krzysztof Płomiński wypożyczył na wystawę podręcznik-instrukcję „Służba śledcza” z 1936 roku!

Na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zamieściliśmy apel do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego z prośbą o udostępnienie pamiątek związanych z policją i milicją, które zostaną wykorzystane podczas unikatowej wystawy. Inicjatywa powstała w związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą powstania Policji Państwowej, a niezwykłe eksponaty dotyczące historii Policji na przestrzeni lat 1919-2009, będą prezentowane w Muzeum Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy.

Pan Krzysztof Płomiński podczas przekazania eksponatu


Pierwszy kolekcjoner już odpowiedział na apel KWP w Bydgoszczy! Pan Krzysztof Płomiński wypożyczył na wystawę podręcznik-instrukcję „Służba śledcza” z 1936 roku!

Jak czytamy w podręczniku „(…) służba śledcza obejmuje wszelkie czynności prowadzone w sprawach wykrycia przestępców i oddania ich w ręce sprawiedliwości, aby za swój czyn ponieśli karę przewidzianą odnośną ustawą. Do walki z przestępstwami specjalnie powołaną jest policja śledcza z łona ogólnej organizacji Policji Państwowej”. Z podręcznika możemy dowiedzieć się o organizacji policji śledczej, źródłach przestępczości, czy typach przestępców. Podręcznik obejmuje „Przepisy o prowadzeniu dochodzenia”, „Zasady instrukcyjne rozpytywania osób”, „Sposoby wykrywania kłamstw”, „Zasady instrukcyjne przy dokonywaniu oględzin”, sposoby zabezpieczenia śladów, a także metody i formy pracy operacyjnej obowiązujące w okresie międzywojennym. Księga jest zbiorem przepisów dla policjantów tamtych czasów, które można odnieść do służby obecnych funkcjonariuszy dochodzeniowo-śledczych, operacyjnych, prewencji czy techniki kryminalistycznej. Możemy w niej również znaleźć „Projekt instrukcji o zastosowaniu psów w służbie zapobiegawczej w Policji Państwowej”.

Niezwykłą księgę będzie można zobaczyć "na żywo" już od 22 czerwca br. w bydgoskim muzeum wojskowym. A już teraz prezentujemy fragmenty!

Instrukcja wykonania szkiców w miejscu wypadku

Rodzaje wytrychów

Szyfrowanie danych

Łom i jego zastosowanie



Mamy nadzieję, że kolekcjonerzy i pasjonaci udostępnią więcej unikatowych pamiątek związanych z Policją! Będziemy wdzięczni za wszelkie materiały, które wzbogacą wystawę. Kontakt: Wydział Prezydialny KWP w Bydgoszczy, tel.: (052) 588 13 90 w godz. 7:30-15:30.


opracowała: M. Dobrosielska; kom. V. Grzesiewska
Wydział Prezydialny KWP w Bydgoszczy

Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony