Wiadomości

Podsumowanie półrocza na KMZB w powiecie lipnowskim

Data publikacji 01.07.2021

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy przekazują policjantom informacje o niepokojących lub sprzecznych z prawem zachowaniach mieszkańców powiatu. Dzięki temu mają pośredni wpływ na to, gdzie pojawią się policyjne patrole. Najwięcej zgłoszeń z pierwszej połowy roku 2021 dotyczy nietrzeźwych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy mieszkańcom Polski od 2016 roku. Dzięki niej można zgłaszać problemy czy niepokojące sytuacje, z którymi spotykamy się w rejonie naszego zamieszkania. Czasem nie wymagają one pilnej interwencji Policji, a są uciążliwe i powtarzające się. Dzięki zaznaczeniu ich na mapie, mamy wpływ na to, gdzie pojawią się policyjne patrole.

Wśród ponad 480 zgłoszeń najwięcej dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i aktów wandalizmu.. Na dalszych miejscach uplasowały się przekraczanie prędkości i nielegalne rajdy samochodowe. Mieszkańców niepokoją także osoby używające środków odurzających i grupowanie się nieletnich zagrożonych demoralizacją.

Policjanci po przyjęciu zgłoszenia mają obowiązek kilkukrotnego sprawdzenia go i zweryfikowania zaznaczonego na mapie miejsca. Jeśli problem zostanie potwierdzony działają w celu jego eliminacji. Jeśli kilkukrotne sprawdzenie nie ujawni zaznaczonego zagrożenia zostaje on oznaczony jako niepotwierdzony.

Pamiętajmy jednak, aby pilne interwencje zgłaszać bezpośrednio pod numery alarmowe policji 112 i 997.

Autor: podkom. Małgorzata Małkińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony