Akcja "uSZYTE sercem"
Kujawsko-pomorscy policjanci biorą udział w akcji pn. „uSZYTE sercem” organizowanej przez Zakład Karny w Koronowie przy współpracy z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Specjalnych nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy.
Personel Oddziału Terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo w Zakładzie Karnym w Koronowie podjął współpracę z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Specjalnych nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy, która obejmowała zajęciami szkolnymi m.in. młodzież przebywającą na leczeniu szpitalnym w Klinice Psychiatrii Dziennej i Stacjonarnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, czego efektem była półroczna realizacja wspólnego projektu.
W ramach akcji pn. „uSZYTE sercem” powstało 70 maskotek – poduszek, których adresatami mają być dzieci – ofiary wakacyjnych wypadków drogowych. Przytulanki w świadomości dziecka dają ciepło, bezpieczeństwo, czułą i serdeczną bliskość ważnych dla nich osób, czyli wszystko to, co często małoletni traci w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku.
Mając na uwadze dobro dzieci, w powyższą akcję włączyli się policjanci ruchu drogowego, którzy podczas obsługi zdarzeń drogowych, będą przekazywać dzieciom biorącym udział w wypadkach drogowych przedmiotowe maskotki.
Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze. Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach, dlatego podczas podróży, szczególnie z dziećmi, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
-
dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość połączona z brawurą,
-
w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i fotelików bezpieczeństwa,
-
nie kierujmy pojazdem pod wpływem alkoholu - środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia,
-
siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić przerwę.
Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak
Pliki do pobrania
-
Opis filmu
13.67 KB