Wiadomości

Z dnia przewodnika psa policyjnego

Data publikacji 02.08.2021

Bydgoscy policyjni przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami na co dzień patrolują ulice naszego miasta i powiatu albo biorą też udział w poszukiwaniach lub przeszukaniach. Ich sprawność i skuteczność to nie tylko wynik jednego podstawowego szkolenia. To efekt cyklicznych szkoleń, które policjanci wraz ze swoimi pieskami prowadzą kilka razy w miesiącu.

Jednym z wielu zadań wykonywanych przez policyjnych przewodników psów służbowych z bydgoskiej komendy jest cotygodniowe szkolenie z psami w celu utrzymania i podnoszenia sprawności użytkowej psów. W dzień szkoleniowy policyjni przewodnicy wraz ze swoimi podopiecznymi ćwiczyli elementy agresji, gryzienia, pościg za pozorantem, przeszukanie i konwój osoby zatrzymanej. Ćwiczyli także obronę przewodnika przed agresywnym napastnikiem.

Jeden z najmłodszych psów patrolowo-tropiących Iker pod okiem st. sierż. Przemysława Kubiaka doskonale atakował agresywnego pozoranta oraz wzorowo wykonywał komendy posłuszeństwa. W ćwiczeniach wziął również udział jeden z najstarszych psów patrolowo-tropiących 9-letni Ares, który mimo wieku doskonale porodził sobie z pozorantem. Dobrą agresją wykazał się niepozorny, ale odważny owczarek niemiecki Namir. Wraz ze st. asp. Mariuszem Woźniakiem nie dali odetchnąć pozorantowi.

W szkoleniu brały udział także psy specjalistyczne, wyszkolone do wyszukiwania zapachów narkotyków. Dwa młode owczarki belgijskie Baxi i Leon ćwiczyły wyszukiwanie zapachów środków narkotycznych, perfekcyjnie zaznaczając ukryte w skrzynce narkotyki.

Szkolenie psów na policyjnym terenie przy ul. Iławskiej w Bydgoszczy prowadził asp. sztab. Krzysztof Furmaniuk, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem z policyjnymi czworonogami. Funkcjonariusz znany jest wielu osobom, a to za sprawą „Łatka”, czyli pieska rasy Foksterier, który był pogromcą wielu dilerów narkotykowych. Trzy lata temu odszedł na zasłużoną emeryturę i oczywiście zagościł na stałe w domu swojego opiekuna.

Autor: na podstawie informacji asp. sztab. Krzysztof Furmaniuk KMP Bydgoszcz
Publikacja: kom. Przemysław Słomski

Film https://youtu.be/MQIttnSi0PM

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony